Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dondurucu soğukta köyde yaşam

Dondurucu soğukların hayatı olumsuz etkilediği Doğu Anadolu Bölgesi'nde, sıcaklığın sıfırın altında 25 dereceye kadar düştüğü köylerdeki vatandaşlar, tüm zorluklara rağmen yaşamlarını sürdürüyor .

Giriş Tarihi: 11.2.2014 13:03
Dondurucu soğukların hayatı olumsuz etkilediği Doğu Anadolu Bölgesi'nde, sıcaklığın sıfırın altında 25 dereceye kadar düştüğü köylerdeki vatandaşlar, tüm zorluklara rağmen yaşamlarını sürdürüyor.

Son günlerde Türkiye'yi etkisi altına alan dondurucu soğukların en çok hissedildiği Doğu Anadolu Bölgesi'nde kışın zorluklarına rağmen hayat olağan akışıyla devam ediyor.

Yer yer bir metreyi aşan kar kalınlığı ve sıfırın altında 25 dereceye kadar düşen hava sıcaklığında yaşamalarına rağmen günlük işlerini aksatmayan bölge insanı, her mevsimin kendine göre zorluk ve güzelliğinin olduğuna inanıyor.

Van merkeze bağlı Ermişler köyünde de bölgenin diğer köylerinde olduğu gibi koşturmaca sabah erken saatlerde hayvanlara ot verilmesiyle başlıyor.

Akşam saatlerine kadar yoğunluğun bitmediği köy yaşamında erkekler hayvanların beslenmesi ve bakımlarıyla ilgilenirken, kadınlar da süt sağımı, ekmek pişirilmesi gibi işlerle ilgileniyor.

Tatil günlerinde anne ve babalarına yardım eden köydeki çocuklar ise boş zamanlarını kendi imkanlarıyla yaptıkları kızaklarla kayarak geçiriyor.

Kışın soğuk yüzünü buz üzerinde kayarak eğlenceye dönüştüren çocuklar, tüm imkansızlıklara ve kısıtlı yaşantılarına rağmen yüzlerinden tebessümü eksik etmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dondurucu soğukta köyde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN