Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızılırmak Deltası'nda kuş halkalama çalışmaları

OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi'nce 2002 yılından beri Ulusal Kuş Halkalama Programı kapsamında yürütülen halkalama çalışmalarının 2014'te de devam edeceği bildirildi.

Giriş Tarihi: 14.2.2014 15:31
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji (kuş bilimi) Araştırma Merkezi'nce 2002 yılından beri Ulusal Kuş Halkalama Programı kapsamında yürütülen halkalama çalışmalarının 2014'te de devam edeceği bildirildi.

OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz , AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki ilkbahar halkalama çalışmalarının 14 Mart ile 31 Mayıs arasında gerçekleştirileceğini söyledi.

Kuş halkalama çalışmalarına, başta öğrenciler olmak üzere herkesin katılabileceğini belirten Yavuz, şöyle devam etti:

"Kızılırmak Deltası'nda 2002 yılından beri Ulusal Kuş Halkalama Programı kapsamında yürütülen halkalama çalışmalarımız bu yıl da devam edecek. Bugüne kadar 175 türden yaklaşık 80 bin kuşa TR rumuzlu halka taktık. Bu, kendi alanında büyük bir başarıdır. Bu başarı aynı zamanda üniversitemizin, Ornitoloji Araştırma Merkezi'ne sağladığı destek ve imkan sayesindedir. Halkalama çalışmaları ile kuşların yaşam döngüleri, göç dinamikleri, konaklama süreleri, göç stratejileri gibi bilgilere ulaşmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda Türkiye'nin kuş envanterinin oluşmasına da katkı sağlamış oluyoruz."

Kızılırmak Deltası'nın flora ve faunası ile her geçen gün yeni bir türü barındırdığının ortaya çıktığını anlatan Yavuz, Kızılırmak Deltası'nın Türkiye'de kuş türü bakımından en zengin alan konumunda olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızılırmak Deltası'nda kuş halkalama çalışmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN