Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oguzlar Çorum'un turizm merkezi olacak

Doğa harikası Obruk Barajı'na ev sahipliği yapan Çorum'un şirin ilçesi Oğuzlar, sadece ceviziyle değil doğa ve su sporları ile de turistlerin ilgisini çekmeye başladı

Giriş Tarihi: 27.3.2014
Çorum'da ikinci bir Alaçatı'nın temelleri atılıyor. Oguzlar Belediye Baskanı Ali Uyanık bundan sonra su sporları denildiginde Çorum, Oguzlar ve Obruk Barajı'nın akla gelecegini söyledi. Uyanık "Su sporları tutkunlarını bundan sonra Obruk Barajı'na bekliyoruz" dedi. Obruk Barajı havzasında su sporları olmaz diyenlere inat bunu basaran Baskan Uyanık'ın simdiki hedefi ise bölgeye yamaç parasütçülerini de çekmek, barajın bazı koylarında organik ürünlerden olusan kahvaltı mekânları olusturmak, hayvanat bahçesi ve gezinti yolları yaratmak. "

OBRUK'UN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİK"
Çorum'da enerji üretimi ve sulama amacıyla kurulan Obruk Barajı'nın turizm alanında da gelecek vaat ettigini belirten Baskan Uyanık "Baraj su sporları, balıkçılık, kıyı tesisleri ve piknik alanları gibi projelerle turizme açıldı. Iskilip ile Oguzlar ilçesi arasındaki vadiye kurulan Obruk Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), 32 kilometrelik uzunlugu ile bölgenin çehresini degistirdi" diye konustu.

PİKNİK İÇİN OBRUK'A AKIN VAR

Baskan Uyanık "Devlete 1 milyar liraya malolan Obruk Barajı'ndaki su seviyesi her geçen gün yükselirken, 661 milyon metreküp su toplayan havzanın manzarası da görenleri kendine hayran bırakıyor. Çorum, Oguzlar, Iskilip ve çevre ilçelerde yasayan çok sayıda vatandasımız, hafta sonlarında baraj kenarına akın ederek hem piknik yapıyor, hem de balık tutuyor" dedi.

MUHTEŞEM DOĞA MANZARASI

Oguzlar ilçe halkının geçimini ceviz, pirinç yetistiriciligi, tahıl çesitleri, küçük çapta hayvan besiciligi, azda olsa arıcılık gibi islerden sagladıgını belirten Baskan Uyanık söyle konustu: "Ilçemiz sınırlarından geçen Kızılırmak bölgemize hayat veriyor. Obruk Barajı ile birlikte ilçede muhtesem doga manzaraları da olusmus durumda. Altınkoz Restaurant adıyla açtıgımız ve su sporları araçlarıyla donattıgımız tesis ilçeyi adeta küçük bir sahil kenti durumuna getirdi."

HEM SAHİL HEM DENİZ KEYFİ

Oguzlar'ın, Obruk Baraj Gölü'nün olusmasından sonra, önemli turizm merkezlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerledigini belirten Baskan Uyanık "Oguzlar'ın yıllardır süregelen ceviz festivalleri artık deniz sporları gösterilerine de sahne olmaya basladı. Zira, devasa Obruk Barajı'nın en güzel sahilleri bizim ilçemizde bulunuyor. Baraj kıyısına kurdugumuz tesislerle deyim yerindeyse sahil keyfini Çorum yakınlarına tasıdık" görüsünü dile getirdi.

ŞİMDİ SIRA YAMAÇ PARAŞÜTÜNDE
Ilçeye turist çekebilmek adına baska projeleri oldugunu da belirten Baskan Uyanık "Yeni planımız yamaç parasütçülerini de bölgemize çekmek. Baraj gölünü çevreleyen tepelerden o essiz manzaraya parasütle süzülmek adrenalin tutkunları için herhalde erisilmez bir zevk olacak. Bu konudaki ön arastırmalarımız devam ediyor. Su sporları için buraya gelenler parasüt keyfi de yasasın istiyoruz" diye konustu.

ADRENALİNİN YENİMERKEZİ: OGUZLAR

Oğuzlar Belediyesi'nin kendi olanaklarıyla yaptırdığı kafeterya ve restoran özellikle hafta sonları Çorumluların akınına uğramaya başladı. Restoranda muhteşem göl manzarasına karşı makul fiyatlarla yemek yenilebiliyor, gezi teknesi, sürat motoru, jet ski, rüzgar sörfü gibi su sporlarından yararlanılabiliyor. Bu yaz çevre düzenlemesi yapılmasıyla göl kıyısına yerleştirilecek piknik masalarında, yeşil ve mavinin keyfi aynı anda yaşanabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oguzlar Çorum'un turizm merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN