Her mevsim

, bilinen en eski adıyla Enete'den bugüne kadarki tarihiyle, yamaç paraşütünden bisiklet gezilerine, dağ yürüyüşünden deniz eğlencelerine, yaylalarından, her derde deva kaplıcalarına kadar pek çok olanak sunuyor konuklarına...

Her mevsim Samsun
Adından dolayı kara bir deniz olarak algılansa da aslında bambaşka bir öyküsü var Karadeniz'in. Türkler eskiden yönleri renk adlarıyla adlandırırdı. Kuzeye kara, güneye kızıl, doğuya mavi, batıya ak derlerdi. İşte o yüzdendir kuzeydeki denizin adının Kara oluşu. Kıyılarında son derece geniş ve uzun kumsalları, yeşilin bin tonunu koynunda barındıran ormanlarına karışır. Kıyılarındaki turistik tesislere her gün bir yenisi daha eklenen kentte her geçen gün daha çok daha nitelikli hizmet sunuluyor. Yaylaların, yüksekliği 2 bin metreyi bulan dağların hemen yamacında kaplıcalarıyla farklı dertlere derman olur Havza ve Lâdik. Bundan 2 bin yıl önce meydana gelen bir deprem sonucunda yer altındaki sıcak su yüzeye çıktı. Kaplıca sularının kaynaktan çıkış sıcaklığı 55 derece. Yılda yaklaşık 100 bin kişinin yararlandığı bu kaplıcaların suyu arsenik, silis, çelik, bikarbonat, sodyum, sülfat ve kısmen kalsiyum içeriyor. Ortalama yükseklikleri bin metre olan yaylalarda da genellikle yazları çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Lâdik-Akdağ Yaylası'ndaki kayak tesisleri yazın çim kayağı, kışın ise kar kayağı meraklılarına ideal bir ortam sağlıyor. Kocadağ yaylası ise yamaç paraşütü, bisiklet, doğa yürüyüşü gibi sporlara elverişli durumda.

7 TURİZM MERKEZİ VAR

Birbirinden güzel 7 ayrı bölge turizm merkezi olarak ilan edildi. Bunlar, Havza 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi, Havza Kaplıcalar Bölgesi İmaret Mahallesi Turizm Merkezi, Lâdik Akdağ Turizm Merkezi, Ayvacık Turizm Koruma Ve Gelişim Bölgesi, Vezirköprü Turizm Merkezi, Bafra - Kolay Turizm Merkezi, Ondokuzmayıs Nebiyan Turizm Merkezi. Tarihle zenginleşmiş yürüyüş parkurları bulunan Lâdik, Salıpazarı, Ondokuzmayıs, Vezirköprü, Bafra-Kolay, Terme Gölyazı, Ayvacık, hem doğal güzellikleri hem de endemik bitkileri, şelaleleri ve tarihi dokusuyla konuklarını bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her mevsim Samsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN