Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz'in başkenti 2019'da dünya kenti

Milli Kurtuluş Mücadelesi'nin ilk adımının atıldığı , Büyükşehir Belediyesi'nin kent merkezi ve 17 ilçede yürüttüğü büyük değişim ve dönüşüm projeleriyle marka şehir hedefine hızla ilerliyor. Belediye Başkanı Yılmaz, "Daha da güzelleşeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Karadeniz'in başkenti 2019'da dünya kenti
Büyükşehir Belediyesi'nin son 10 yıldaki proje ve hizmetleriyle modern şehir olma yolunda önemli mesafe kat eden , tarımdan sanayiye, turizmden sağlığa kadar bir çok alanda atılımlarını sürdürüyor. 1999'dan beri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren, kentteki bu gelişimin mimarı Yusuf Ziya Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmak üzere Samsun'a geldiği tarihin 100. yıl dönümü olan 19 Mayıs 2019'a kadar, tüm olumsuzlukları ortadan kaldırıp, projelerini tamamlayarak, "Dünya kenti Samsun" hedefini gerçekleştireceklerini dile getirdi. Yılmaz, tarım ve sanayinin yanı sıra turizmde de çok iddialı olduklarını belirterek, "Samsun, Türkiye'nin 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık gelir hedeflerinden rol alabilme becerisini gösterecek bir şehirdir. Bu hedefe ulaşmak amacıyla ilçelerimizin turizm potansiyellerini hazırladığımız birbirinden önemli turizm eylem planları ile gün ışığına çıkaracağız. Bunları da 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatı'na kadar hayata geçireceğiz. Kentimiz için önemli bir projeksiyon da 19 Mayıs 1919'un 100. yıl dönümü olan 2019'dur. 2019'a kadar turizmde, sağlıkta, ekonomide, sanayide, eğitimde ve estetikte inşallah markalaşmış bir modern kent olacağız. Projelerimiz hazır. Şimdi bunları tek tek hayata geçirmenin hazırlığını yapıyoruz" dedi.

ESTETİK DEĞERİ YÜKSELECEK

Modern kent dokusuna yakışmayan kötü mimari unsurları 19 Mayıs 2019'a kadar ortadan kaldıracaklarını ifade eden Yılmaz, "Gülsan ve eski sanayi siteleri bunların arasında. Sanayiyi başka yere taşıyıp burayı büyük bir rekreasyon ve peyzaj alanına dönüştüreceğiz. Binaların dış cephelerini estetiği yüksek görsellikle kaplatacağız. Bunun anında Panaroma 1919 Projesi kapsamında Atatürk'ün ilk adımını attığı iskeleden başlayıp kaldığı Mıntıka Palas Oteli'ni, spor salonunu, Cumhuriyet Meydanı'nı, 19 Mayıs Bulvarı'nı, ve Atatürk Anıtı'nı içine alan bölgeyi bir sanatsal el değişmişliği hissettirecek şekilde yeniden düzenleyeceğiz. Samsun'u, 2019'a kadar bambaşka bir şehir yapmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

KARADENİZ'İN İNCİSİ

Başkan Yılmaz, yaşam standardı günden güne yükselen Karadeniz'in incisi Samsun'u dünya şehri yapmakta kararlı olduklarını ifade ederek, "Tarihten süzülüp gelen güçlü kültürel mirasımızla, sanayi ve turizm potansiyelimizle, dinamik genç insan gücümüzle, kaliteli eğitim ve sağlık altyapımızla bu hedefe ulaşmamamız için hiç bir neden yok. Yapmamız gereken tek şey, daha çok çalışmak ve kararlı şekilde koşturmaktır. Biz de bunu yapıyoruz. Gece gündüz demeden şehrimizi geleceğe taşımanın gayretini veriyoruz. 'Her gün de yükselen bir moralle geleceğe koşuyoruz. Önümüze çıkan engelleri aşarak çıtamızı sürekli yükseltiyoruz. Samsun artık eski Samsun değil. Şehrimiz hızla değişiyor gelişiyor. özellikle hizmet sektöründe son 10 yılda büyük gelişme var" şeklinde konuştu.

BÜYÜK KALKINMA HAMLESİ

Samsun'un ekonomide daha hızla kalkınabilmesi için iş adamlarının kuzeydeki olan ilişkilerini artırmasının önemine de dikkat çeken Yılmaz, "Karşı sahillerimizdeki ülke ve şehirlerle sıkı ilişkiler kuruyoruz. Özellikle Rusya, ekonomik açıdan güç durumda da olsa müthiş bir pazar. O yüzden Rusya-Krasnodar ile düzenli havayolu bağlantısı kurmaya çalışıyoruz. Bu bağlantı, şehrimiz için önemli bir gelişme dinamiği olacak. Bu sayede ürettiğimizi sadece çevre şehirlere değil, kuzey sahillerindeki komşu ülkelere de yaptığımız ihracat kapasitemizi artırmış ve büyük bir kalkınma hamlesi yapmış olacağız" ifadelerini kullandı.

TARİHİN VE DOĞANIN RAKSI
Çarşamba ve Bafra ovaları ile ülkenin en önemli tarım potansiyeline sahip Samsun, Karadeniz'in kara, deniz, demir ve havayolu ulaşımlarının tümüne sahip tek şehri. Samsun, tarım ve hayvancılığa dayalı üretim tesisleriyle sürekli atılım yapan dinamik bir sanayi kenti. Serbest bölgesi ve limanıyla, küreselleşen dünyanın önemli ticaret merkezlerinden birisi. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin atık su ve katı atık arıtma tesisleri pırıl pırıl bir denize sahip olan kent, çevrenin korunmasına yönelik projeleriyle de ön plana çıkıyor. "Karadeniz'in başkenti" Samsun, İlkadım'ın tarihi yerleri ve müzeleri, Atakum'un sahili, Tekkeköy'ün mağaraları, Canik'in Bandırma Vapuru, Çarşamba'nın ovası, Vezirköprü'nün Şahinkaya Kanyonu ve Kunduz ormanları, Saklı Cennet Ayvacık'ın doğal yaşamı, Ladik'in Akdağ Kayak Tesisleri, Terme'nin Amazonları, Ondokuzmayıs'ın Kuş Cenneti, Havza'nın termal su kaplıcaları, Bafra'nın Altınkaya Baraj Gölü, Alaçam'ın Geyikkoşanı, Yakakent'in Çam Gölü, Salıpazarı'nın ören yerleri ve Kavak'ın Çakallı hanı ve tarihi köprüsü gibi daha bir çok tarihi ve doğal güzellikleriyle turizmde de iddiasını ortaya koyuyor.

GELENEKSEL YAŞAMA MİNİK DOKUNUŞ

Sosyal belediyecilik anlamında önemli projeleri hayata geçirerek halkının hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi, şehrin tarihi, kültürel ve sosyal yaşamına ilişkin hatıralarını ve hafızasını adeta bir çeyiz sandığında olduğu gibi hizmete açtığı Kent Müzesi'nde bir araya getiriyor. Tarihi Çakallı Hanı'nı restore ederek toplumun kullanımına sunan belediye, şimdi Saathane Meydanı'ndaki tarihi Selçuklu mirası han, hamam ve medrese ile tarihi Samsun Kalesi'ni yeniden hayata geçirmeye hazırlanıyor. Geleneksel motiflerin usta ellerden sanata yansıtıldığı şehirde, geçmişten miras kalan ahşap eserlerdeki mimari motifler göz kamaştırıyor. Tadı damakta kalan eşsiz yöresel lezzet zenginliğine sahip olan Samsun, yaşam konforu yüksek ender şehirlerden de biri. Büyükşehir Belediyesi'nin Mavi Işık Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi ile engelli vatandaşlarına tatil beldesini aratmayan konfor ve güzellikte sağlık hizmeti verirken, herkesin su kayağı yaparak suya imza atabileceğiniz Sukay tesisleri ve Türkiye'nin ikinci büyük binicilik tesisleri olan Atlı Spor Kulübü başta olmak üzere tüm spor faaliyetlerini halkın hizmetine sundu. Olimpik yüzme havuzları, doğayla iç içe dinlenme tesisleri, Havza ve Ladik ilçelerindeki termal su kaplıca ve hamamları ile de Samsun, çevre illerden gelen yerli turistlere ev sahipliği yapıyor.

FARKLI AÇILARDAN SAMSUN
5 yıldızlı otelleri ile konaklamada eşsiz konfor imkanı sunan Samsun, modern ve cazibeli alışveriş merkezleriyle de hayatın tadını çıkarmak isteyenleri davet ediyor. Görülmemiş kültürel ve sosyal çevre zenginlikleri ile mutlu bir yaşam vaad eden Karadeniz'in başkenti, doğa severleri dünyanın en büyük sulak alanlarından olan Kızılırmak Kuş Cenneti'nde 342 kuş türünü gözetlemeye çağırıyor. Yaylalarında bulutlara dokunabileceğiniz görselliğe sahip olan Samsun, Tekkeköy mağaraları ve Bafra Asarkale'deki zaman tünelinde geçmişe göz kırpıyor. Ayrıca, Türkiye'nin en uzun kumsalının bulunduğu Atakum'da denizin keyfini doyasıya çıkarabilme fırsatı sunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz'in başkenti 2019'da dünya kenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN