Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin avlamadığı hamsiyi Gürcistan avlıyor

Prof. Dr. Osman , "Yasak nedeniyle avlamadığımız hamsi, Gürcistan'da 7 santimetrenin üzerinde olduğu için rahatlıkla avlanabiliyor. Ortak kurallar belirlenmeli" dedi

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Türkiye'nin avlamadığı hamsiyi Gürcistan avlıyor
Hamsi izleme çalışmalarında, gırgır tekneleri sayesinde avlanan hamsilerin boy, ağırlık, cinsiyet ve yaş gibi temel belirlenebilir özelliklerini tespit ettiklerini anlatan Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Osman , "Hamsi avlanma sezonu sona erdiğinde balıkçılık biyolojisi kapsamında bu yıl Karadeniz'deki hamsilerin popülasyon dinamiği parametrelerinden yaşama, ölüm ve avlanma oranlarının hesaplıyoruz" dedi.

OLUMSUZ BİR REKABET

Hamsi izleme araştırmasının ön verilerine göre, Aralık 2014 sonundan itibaren hamsinin önemli miktarının, Karadeniz'de Türkiye'nin kara sularını terk ettiğini fakat ince hamsi sürülerinin hala var olduğuna dikkati çeken Samsun, "Balıkçı reislerimiz, bu yıl Türkiye kara sularında 9 santimetreden küçük boyda bol miktarda hamsi sürüleri olduğunu söyledi. Boy yasağından dolayı bu balığı avlamıyorlar fakat Gürcistan ve Abhazya'da boy yasağı 7 santimetre ile sınırlı. Küçük hamsileri, balık unu ve balık yağı fabrikaları için bol miktarda avlıyorlar. Türk balıkçıları adına bir olumsuz rekabet oluyor" ifadesini kullandı. Türkiye'deki av yasaklarının benzerinin Gürcistan ve Abhazya'da da uygulanması gerektiğini belirten Samsun, "Ortak kurallar belirlenirse Karadeniz'deki hamsi popülasyonu korunabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin avlamadığı hamsiyi Gürcistan avlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN