Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esenlik Malatya'ya yetiyor

Esenlik Genel Müdürü Hulusi Boyraz, şehrin ihtiyaç duyduğu her şeyi başka şehirlerden temin etmeden yerinde üretmeyi başardıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Esenlik Malatya'ya yetiyor
Malatya'nın en önemli markası olan Esenlik'in Genel Müdürü Hulusi Boyraz, Malatya'nın gıdadan, temizlik ürünlerine, sosyal yaşam alanlarından kimyasal üretim tesislerine kadar pek çok ihtiyacını nasıl karşıladıklarını SABAH'a anlattı. Boyraz, bir şehrin ihtiyaç duyduğu her şeyi başka büyükşehirlerden değil de yerinde üretme ilkesiyle çalıştıklarını söyledi.

Esenlik'in şubeleşme çalışmalarında geldiği noktayı anlatabilir misiniz? 1990'da ticari faaliyetlerine ilk Tanzim satış mağazasını açarak başlayan Esenlik bugüne kadar açtığı 42 şubesi ile marketçilik alanında Malatya'da lider duruma gelmiş, çevre illerde açtığı yeni şubeler ile de bölgede adından söz ettirir bir marka olmayı başarmıştır. Esenlik Süpermarketler yaptığı yatırımlar, ödediği milyonlarca lira verginin yanı sıra çalıştırdığı yaklaşık 600 personeli ile de Malatya'daki istihdama katkı sağlamakta, kısmen de olsa işsizlik sorunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bünyesinde çalıştırdığı personel dışında yerel esnaf ve gıda toptancıları ile yaptığı ticaret vesilesi ile de dolaylı olarak istihdamı artırmakta, yerel esnafın gelişimine katkı sağlayarak oluşturulan katma değerin yine Malatya'da kalmasına vesile olmaktadır.

NERGİS ET BEĞENİLDİ
Yeni markalarınız var mı? Nergis markasını gıda alanında yeniledik. Kurumsal anlamda çalışmasını tamamlayarak yenilebilecek veya içilebilecek tüm ürünlere konsept olarak uyguladık. Et ürünlerinde tamamladık şuan da salam, sosis de dahil ette bir markada var olan tüm çeşitleri Nergis'te tamamlamış olduk. Tereyağında da bakliyat ile baharatta da eskiden beri üretimimiz var ama ben şunu görüyorum gerçekten çok beğeniliyor. Geçen Avrupa'da bu işi yapan bir arkadaşımız buraya geldi tesislerimizi gezdirdik ikram ettik öyle bir memnuniyetle bizi aradı ki ben böyle bir lezzeti hiçbir yerde görmedim beraber yatırıma hazırım biz bunu daha iyi yerlere taşıyalım dedi. Şimdi tabi Avrupa uzak bir bölge ama bu bize bir özgüven veriyor. Dışarıya mal ve ürün satma alışkanlığımız yok. 2 yıl önce Dış Ticaret ve Pazarlama Müdürlüğü kurduk. Bu birimimiz ile markalarımızı Esenlik'in dışında da satışa sunalım dedik. Çok güzel dönüşler alıyoruz.

YENİ İŞ KOLU OLUŞTU
Temizlik ürünlerinde son durum nedir? Epak'ta ilk girişteki mantığımız şuydu, temizlik ürünleri biliyorsunuz artık market tüketiminin en önemli kalemlerden bir tanesi ve özellikle sıvıda nakliye çok ciddi bir problem. İstanbul'da, İzmir'de üretilen bir ürün Malatya'ya geldiğinde çok pahalı kalıyor. Ve biz bu bölgesel yakınlığı bir avantaja dönüştürerek elimizin altında Esenlik gibi bir mekanizma varken, onunda bünyesini güçlendirme ve Malatya'da bir sektör kazandırmak anlamında kimyaya girelim dedik ve girdik. İkinci yılımızı tamamlamak üzereyiz yaklaşık 2 milyon yatırım yaptık kimyaya, arsa hariç şuan da arkadaşlarımız sıvıda neredeyse bütün markaları bitirdi. Epak sadece Malatya'da değil tüm bölgenin bir markası olabilir. Malatya'da kimyada çalışabilecek birinin iş kazanabileceği en güzel yer bizim fabrika. Bu sektöre yetiştiren okula da dönüşebilir. Epak yüzde 30 civarında satışa da başladı. Endüstri gurubunda bayilikler oluştu, şuan da Kahramanmaraş, Elazığ ve Elbistan'da bayiliklerimiz açıldı. Malatya'nın içerisinde alt bayilerimiz var. Esenlik endüstri grubu çok iyi bir duruma geldi. Biz raf grubunu markalaştırmaya çalıştırıyoruz tabi markalaşma zaman istiyor.

'CİROMUZU ÜÇE KATLADIK'
2015 yılını yatırım ve ciro hedefleriniz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Esenlik'te zaten kurumsal bir yapı vardı, biz de bu kurumsal yapıyı geliştirdik, dallandırdık budaklandırdık. Aynı zamanda bu kurumsallık başarı ve motivasyonu getirdi. Bu dönemde genel müdür yardımcı sayımız 5'e çıktı, inanın bu bile az, çünkü birim sayımız günden güne çoğalmakta ve güçlenmekte. Ciddi üretimler var, ciddi rakamlar var. Ciromuz 114 milyondan, 307 milyona çıktı yani 3 katına çıktı. Ciromuzun daha fazla olmasını hedefliyoruz. Onun için arkadaşlarımızda her bir genel müdür yardımcısı alt birimleri kontrol ederek büyümeye çalışıyoruz. Kurulu sistemimizi bir enerjiye çevirerek yolumuza devam etmek istiyoruz

'ÇEVREYİ KİRLETMEDEN ASFALT ÜRETİYORUZ'
17 dönüm üzerine kurulu olan asfalt fabrikası ile saatte 240 ton asfalt ürettiklerini açıklayan Hulusi Boyraz, özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi İsfalt'ı dahil birçok ili gezip bölgenin ihtiyacını karşılayacak bir tesis kurduklarını anlattı. Günde 2 bin ton, bir sezonda 12 kişiyle beraber tek vardiya ile 400 bin ton asfalt ürettiklerine vurgu yapan Boyraz, "Yaklaşık olarak 4 milyona yaklaşan bir maliyetle yapıldı bu fabrika. Bu fabrikamıza 15 km uzaklıkta bir mıcır ocağı da tahsisatı yapıldı. ÇED raporu çıkarıldı. Önümüzdeki sezonda üretime başlayacak şekilde mıcır ocağını da üretime alacağız. Meston Fabrikası'nın yılda yaklaşık 2 milyon TL'ye denk gelen bir agrega kullanımı var. Mıcır ocağıyla beraber hem asfaltımızın hem de Meston'un mıcır ihtiyacını karşılamış olacağız. Birbirlerini tamamlayan kuvvet veren entegre bir tesis olacak. 80 tonluk kantar ve 1.5 tonluk kule vincine sahip fabrikamız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın normlarına uygun olarak yapıldı. 900 metreküp kuru filtre sistemi var. Alışık olduğumuz çevreyi kirleten bir fabrika olmayacağız" diye konuştu.

SPONSORLUK DESTEĞİ DE VERİYOR
Sosyal sorumluluk projelerinizi kısaca anlatır mısınız?
Esenlik ticari sorumluluklarının yanı sıra sosyal sorumluluklarının da bilincinde olan bir kurum. Malatya'ya yaptığı ekonomik yatırımlar dışında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere verdiği destek ile de her zaman hemşehrilerinin yanında oldu ve olmaya devam ediyor. Özellikle yaptığımız sponsorluk anlaşmalarıyla Yeni Malatya Spor'u layık olduğu Süper Lig'de görebilmek için çaba sarf ediyoruz. Şehrimizdeki birçok amatör kulübün malzeme teminine katkı sağlıyoruz.

SOSYAL TESİSLERDE ESENLİK MARKASI
Hulusi Boyraz, sosyal tesis işletmeciliğinde hedef büyüttüklerine dikkat çekti. Boyraz, "Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın talimatları doğrultusunda vatandaşlarımızın ailesiyle doyasıya eğlendiği alanlar oluşturmak için yoğun çabalarımız oldu ve Cafe Esenlik'ler Malatya'nın sosyal mekânları haline dönüştü. Dede Korkut, Kernek Restoran, Kernek Teras Cafe, Orduzu Tabiat Parkı, Hürriyet Parkı sosyal mekânlar olarak düzenlediğimiz restoran ve kafelerimiz olacak. Bu işletmeleri büyükşehir sosyal tesisler konseptinde işletmiş olacağız" dedi. Bu tesislerle yerel kalkınmaya ve istihdama katkı sağladıklarını belirten Boyraz, "Cafe Esenlik'lerimizin tamamında yaklaşık 120 kişi istihdam ediyoruz. İstanbul'da bu tür başarılı sosyal mekânlar var. Bizler de bu başarıyı oluşturacağız" dedi.

MARKETÇİLİKTE 600 KİŞİYE İSTİHDAM
Esenlik 42 şubesi ile marketçilik alanında Malatya'da lider duruma geldi. Çevre illerde açtığı yeni şubeler ile de bölgede adından söz ettiren Esenlik, yaklaşık 600 personeli ile de Malatya'daki istihdama katkı veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esenlik Malatya'ya yetiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN