Malatya'nın teknoloji üssü: Teknopark

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Malatya'nın teknoloji üssü: Teknopark
İnönü Üniversitesi'nin Malatya kazandırdığı önemli bir proje olan Malatya Teknopark, 9 milyon 219 bin 906 TL'lik maliyetle tamamlandı. Bunun 2 milyon 475 bin TL'si üniversitenin öz gelirlerinden, 5 milyon 519 bin 906 TL'si Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan, geri kalanı ise ortakların katkılarıyla sağlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık'ın geçtiğimiz yıl Ankara'da gerçekleştirilen 2. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi'nde açıkladığı 2013 Yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Endeks Sonuçlarına göre İnönü Üniversitesi öncülüğünde kurulan Malatya Teknopark, '2011- 2012 yılından sonra faaliyete geçen teknoparklar' arasında 38 bin 803 puanla 3'üncü sıraya yerleşti.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ PETROL ANALİZ LABORATUVARI (İNÖNÜ-PAL)
2011'de akaryakıt türlerinin tüm analiz akreditasyonunu sağlayarak ülkedeki üniversiteler ve kamu kuruluşları içinde TÜBİTAK ve ODTÜ'den sonra kurulan üçüncü laboratuar. İNÖNÜ- PAL'da EPDK ile yapılan anlaşma çerçevesinde, başta bölge illeri olmak üzere, ülke genelinden gelen taleplere cevap veriliyor.

ARBORETUM PARKI ve GÖLETİ:
45 hektarlık bir alan üzerinde kurulan Arboretum Park'ta, 3 bin 500 metrekare alanı kaplayan ve 1.35 metre derinliğe sahip yapay göletin yanı sıra içinde farklı tür ve çeşitte bitkilerin de yer aldığı canlı bitki müzesi bulunuyor.

KEKLİK ÜRETİM İSTASYONU:
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İnönü Üniversitesi işbirliğiyle üniversitenin merkez kampus sınırlarında oluşturulan Keklik Üretim İstasyonu'nda yetiştirilen binlerce keklik, zamanı gelince doğaya salınıyor.
ÜNİVERSİTE AVM: Turgut Özal Tıp Merkezi'nin yanında yapılan ve kapalı alanı 5 bin 700 metrekare olan alışveriş merkezinde restoran, market, eczane, konfeksiyon, kırtasiye, kuaför vb. hizmetlerin sunuluyor. AVM, tamamen üniversitenin öz gelirleriyle yapıldı.
ÜNİVERSİTE YEMEK EVİ: Alışveriş merkezi içinde açılan Üniversite Yemek Evi, hasta yakınları ve ziyaretçileri, 6 TL gibi bir ücretle personel için çıkarılan tabldot yemek hizmetinden yararlanıyor. Bu uygulama, hasta yakınlarına ve ziyaretçilerine büyük bir rahatlık sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malatya'nın teknoloji üssü: Teknopark
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN