Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef 1 milyon turist

Giriş Tarihi: 31.12.2015
Hedef 1 milyon turist

Valisi İbrahim Şahin, kentin gözbebeği Kızılırmak Deltası'nı gelecekte 1 milyon turistin ağırlanacağı bir cennete dönüştürmek için çalıştıklarını söyledi

Valisi İbrahim Şahin Kızılırmak Deltası'na ilişkin planlarını SABAH'a anlattı. Vali Şahin "Hedefimiz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni çok hızlı bir şekilde Samsun'un nadide bir değeri haline dönüştürmektir" dedi. Deltayı tanıtmak için pek çok etkinlik düzenlendiğini belirten Vali Şahin "Tehlike altında bulunan çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan ve dünyanın sayılı kuş sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin tanıtımı amacıyla, 17-20 Aralık tarihleri arasında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından 'Kızılırmak Deltasını Anlatmak' konulu ödüllü fotosafari ve fotoğraf yarışması gerçekleştirildi. Deltamızın tanıtılması amacı ile önümüzdeki yıllarda daha büyük çalışmalar yapılacak. Bundan sonraki yarışmalar uluslararası düzeyde gerçekleştirilecek" dedi. Kızılırmak Deltası'nın dünya mirası olduğunu söyleyen Vali Şahin "Kızılırmak Deltası'nın gelecekte 1 milyon turistin ağırlanacağı bir yer haline getirilmesi için çalışıyoruz. Burada Türkiye'de bulunan 400 tür kuşun 352'sini görmek mümkün" diye konuştu.

ÇOK İYİ KORUNUYOR
Vali Şahin "Kızılırmak Deltası, yaşama ortamlarının çeşitliliği ve önemleri barındırdığı hayvan varlığı ve türlerin durumları ile çok sayıda uluslararası öneme sahip sulak alan kriterine sahip bir sulak alan ekosistemidir" dedi. "Burası ilerleyen zamanda Samsun'a sınıf atlatacak bir yer olacaktır" diyen Vali Şahin "Hedefimiz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni hızlı bir şekilde Samsun'un nadide bir değeri haline dönüştürmek" diye konuştu.

352 KUŞ TÜRÜ YAŞIYOR
Vali Şahin "Deltada yer alan Çernek gölü ve çevresini kapsayan 4000 hektarlık alan 1979 yılında Orman Bakanlığı'nca Yaban Hayatı Koruma sahası ilan edilmiştir. Ayrıca, 1994'te deltanın doğu bölümünde yer alan sulak alanların tamamı Kültür Bakanlığı'nca Doğal Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınmış dünyadaki nadir doğal alanlardan biri" dedi. Şahin "Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti yaklaşık 352 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan bir alan. Burası kuşların 24 saat 12 ay boyunca farklı türlerinin olduğu bir alandır. Burada aynı zamanda hem göçer, hem de kalıcı kuşlar bulunuyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef 1 milyon turist
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN