Ekmeği taştan çıkaracaklar

Mihalıççık Belediye Başkanı Uysal, ilçede çıkarılmaya başlanan 30 çeşit doğal taşın fuarlarda büyük ilgi gördüğünü söyledi. Hedef, taşı gelir kapısına çevirerek ekonomiyi canlandırmak ve ilçeden göçü önlemek...

Ekmeği taştan çıkaracaklar
Mihalıççık Belediye Başkanı İsmail Uysal, ilçede çıkarılan doğal taşlarla ilgili planlarını SABAH'a anlattı. Henüz yüzeysel arama yaptıklarını belirten Uysal, uygun damar bulunursa doğal taşları pazarlayabileceklerini söyledi.

TAŞ İŞLEME KURSU AÇILDI

Katıldıkları fuarlarda doğal taşların büyük ilgi gördüğünü belirten Başkan Uysal "Fuarlarda belediye başkanlarından çok talep aldık. Lüks bir otelden de taşlarımıza büyük ilgi oldu. Ancak şu an elimizdeki rezerv az olduğu için satmayı düşünmüyoruz. İleride büyük bir damar bulursak pazarlayabiliriz. Şu an doğal taşları ilçemizin güzelleşmesinde kullanmayı düşünüyoruz" dedi. Gençlere ve kadınlara yeni bir iş alanı yaratmak için taş işleme kursu açtıklarını da belirten Uysal "Gençler için açtığımız taş işleme kursu çok önemli. Bu kursların gelecekte gençler için ekmek kapısı olacağını düşünüyoruz. Amacımız ekonomiyi canlandırmak ve göçü engellemek" diye konuştu. Taşların kullanım alanının çok geniş olduğunu belirten Başkan Uysal şöyle devam etti: "Taşlardan bazıları kristal kuvars, obsidyen, aquamarine gibi değerli taşlar. Bunlar ustalar tarafından koleksiyon olabilecek, traşlanabilir değerli taş olarak tanımlanıyor. Taşları özellikle süsleme sanatında kullanmayı düşünüyoruz. Bunun sadece takı olarak algılanmaması lazım. Yapıların iç ve dış tasarımında da kullanılabilir." 22 aylık başkanlık sürecinde ilçede yaptığı atılımlarla ilgili bilgi de veren Başkan Uysal özellikle gençler üzerinde durduklarını belirtti. Uysal 22 ayda ilçeye birçok sosyal tesis kazandırdıklarını belirtti.

'SPOR MERKEZİ AÇTIK'
Başkan Uysal yatırımlarını şu sözlerle anlattı: "Atıl bir alanı yatırım yaparak tam donanımlı spor merkezi haline getirdik. 120 üyemiz var. İlçede çalışan memurlar bile akşamları gelip plates, fitness derslerine katılıyorlar. Ayrıca okçuluk kursu da başlattık. Sahamızı ve donanımımızı kurduk. İl Spor Müdürümüz hoca gönderecek ve öğrencilerle 2. yarıda eğitimlere başlayacağız. Başarılı gençlerden ulusal sporcu yetiştirmeyi planlıyoruz. Tiyatro ve sinema salonumuz mevcut. Gelecek programımızda da olimpik yüzme havuzu var." Uysal "Her yıl temmuz ayında gerçekleşen kiraz festivalimiz var. Binlerce insan Mihalıççık'a akın ediyor. 50 odalı lüks bir otel düşünüyoruz. Amacımız gelen turistler sayesinde esnafın kazanç elde etmesini sağlamak. Buna zemin hazırlamak bizim görevimiz" dedi. Sanayi sitesi oluşturmak için 52 dönümlük yer ayırdıklarını belirten Uysal "Alt yapısı olan tesisler kuracağız. İlçeye kapalı pazar yeri ve meydan düşünüyoruz. Otoparkı, minibüs ve taksi durağı, bekleme salonu olan kapalı bir pazar yeri planlıyoruz. Toplam 1 milyon TL'lik bir yatırım bu. İlçe meydanını düzenlemek de hedeflerimizden sadece biri" görüşünü dile getirdi.

KIZAĞINI, POŞETİNİ, LEĞENİNİ KAP GEL!
Eskişehir'de Mihalıççık Belediyesi'nce düzenlenen "Kızağını, poşetini, leğenini kap gel" etkinliğinde çocuklar oluşturulan özel pistte kızaklarla kaymanın keyfini yaşadı. Etkinlik için Mezbahane Sokak'ta özel pist hazırlandı. Kızak ve salep dağıtılan etkinliğe katılan çocuklar doyasıya eğlendi. Mihalıççık Belediye Başkanı İsmail Uysal, yarıyıl tatili nedeniyle böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekmeği taştan çıkaracaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN