Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karolos Papulias

Karolos Papulias Yunanistan'ın yedinci cumhurbaşkanıdır.

Karolos Papulias 12 Aralık 2004 tarihinde iki büyük partinin lideri Kostas Karamanlis ve Yorgo Papandreu'nun buluşmaları sonrası cumhurbaşkanlığına aday gösterildi. 300 üyeli mecliste 279 oyla cumhurbaşkanı olan Papulias, 2010 Şubat ayında iki partinin uzlaşması sonucu yeniden 266 oyla cumhurbaşkanı seçildi.

1929 yılında Yanya'da Tümgeneral Gregorios Papulias'ın oğlu olarak dünyaya geldi. Atina Üniversitesi, Milan Üniversitesi'nde Hukuk okudu.Ve Köln Üniversitesi'nde doktorasını yaptı. Naziler karşısında kurulan direniş hareketine katıldı.

1967 yılında yapılan darbe sırasında Batı Almanya'da bulunan Papulias Sosyal Demokratlar Birliği'nin kurucu üyelerinden biri oldu. Papulias, Aralık 1974 tarihinde PASOK'un merkez komitesine seçildi, Akdeniz İlerici ve Sosyalist Partiler Koordinasyon Komitesi üyeliği yaptı. 1977 yılında Yanya'dan milletvekili seçilerek bu görevini aralıksız 2004 yılına kadar sürdürdü. 1981-1989 yılları ve 1993-1996 yılları arasında Başbakan Andreas Papandreu hükümetlerinde dışişleri bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevinde bulundu. 1989-1990 arası Başbakan Ksenofon Zolotas'ın kurduğu ulusal birlik hükümetinde Savunma Bakan yardımcısı olarak görev yaptı. Kostas Simitis devrinde parlamento dışişleri ve savunma komitesi başkanlığı yaptı.Uzun Dışişleri Bakanlığı devrinde Filistin sorununda anahtar rol oynadı. Türk-Yunan ilişkileri bağlamında 12 eski türk dışişleri bakanıyla görüşerek normalleşme sürecinin önemli bir adımı olarak Papulias-Yılmaz Memorandumu'nu yayımladı. İkinci bakanlık devrinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin AB üyeliği için çabaladı. 1988 yılında Balkan ülkeleri dışişleri bakanları toplantısını düzenledi. Arnavutluk ile ilişkileri düzene koyarak bu ülke ile yıllardır süren husumeti sonlandırdı.

İtalyanca, Almanca ve Fransızca bilen Papulias evli ve üç çocuk babasıdır.
BİZE ULAŞIN