’ta Sürü Yönetimi Eğitimleri Devam Ediyor

Giriş Tarihi: 28.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Kars’ta Sürü Yönetimi Eğitimleri Devam Ediyor
Arpaçay Kaymakamlığı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü sürü yönetimi eğitimleri aralıksız devam ediyor.
Proje kapsamında a işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, istihdamın korunmasına ve işsizliğin azaltılmasına katkı sağlamak, tarım ve hayvancılık alanında ihtiyaç duyulan tarım çalışanlarını yetiştirmek amacıyla Arpaçay’da hayvancılık yapmakta olan 45 çiftçiye yönelik Sürü Yönetimi Elemanı Kursu veriliyor.
Veteriner Hekim Gökhan Kotak, tarafından verilen eğitimlerde hayvan ırkları, hayvan hastalıkları, suni dölleme, koyun ağılı ve keçi barınağı kurabilme, koyun ve keçi ırkını seçebilme, küçükbaş hayvanları besleme, bakımını yapabilme, çoğaltabilme, biyogüvenlik uygulamalarına hakim olma, sağım yapabilme yeteneği kazandırma gibi pek çok konu işleniyor.
Kursiyerlerin uzun yıllardır kullandıkları geleneksel yöntem ve tekniklerin dışında daha profesyonel üretim ve kar oranı yüksek yöntem ve teknikleri hayata geçirmenin planlandığı proje sonunda katılımcılara ’’Sürü Yönetimi Elemanı’ sertifikası verilecek.
Yürütülen çalışmalarla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kaymakam Faruk Erdem, “Bölgemizin başlıca geçim kaynaklarının en başında hayvancılık geliyor. Proje ile geleneksel usullerin yanı sıra çiftçilerimizin bu alandaki bilgi ve becerilerinin artırılarak modern çağın teknik ve yöntemleri ile sadece geçimlik olarak hayvancılık yapmayı değil bu işten ciddi paralar kazanan kişiler olmalarını amaçlıyoruz. Kar ve verim amacı yüksek ileriye dönük hayvancılık yöntemlerinin çiftçilerimize öğretilerek kırsal alanda sürü yönetimi elemanlığı daha cazibeli bir meslek haline gelecek ve eski adıyla da çobanlık yeni bir statü kazanacak. Profesyonelliğin önemli olduğu çağımızda bu alanda da yetişmiş kişiler yöremiz için her zaman faydalı olacak. Çalışmalarda emeği geçenleri tebrik ediyor katılımcılara şimdiden başarılar diliyorum” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kars’ta Sürü Yönetimi Eğitimleri Devam Ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN