Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ta Nefret Suçlarının Önlenmesi Toplantısı

Giriş Tarihi: 26.6.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 26.6.2015 17:12
İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından Nefret Suçlarının Önlenmesi amacıyla ’ta Avukatlar ve Basın mensuplarıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.
HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, toplantıda Barış içinde yaşanması için basın mensuplarına ve avukatlara bazı görevler düştüğünü belirtti.
İnsan Hakları Araştırma Derneği (İHAD) tarafından Kars Kent Oteli’nde düzenlenen toplantıya HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Kars’ta görev yapan avukatlar ve basın mensupları katıldı.
İnsan Hakları Araştırma Derneği’ne kendisinin de üye olduğunu belirten HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, “Barış konusu, şüphesiz aslında toplumsal barıştır ve toplumsal barışın yerleşmesinin önündeki en ciddi engellerden birisi de nefret söylemidir, nefret suçudur. Yani insanları etnik kökenleri, inançları, dilleri, cinsiyetleri, renkleri ya da başka nedenlerden dolayı doğrudan doğruya hedef alan, hedef gösteren bir söylem, bir tavır, bir dil kurmaya nefret söylemi deniyor. Bunun ceza gerektirecek zeminine de zaten suç diye tarif ediliyor” dedi.
Bu çalışmanın Avukatlara ve Basına yönelik bir çalışma olduğunun ifade eden Milletvekili Bilgen, “Daha önceki yıllarda farklı boyutlarda yapıldı çalışmalar. Bu seneki çalışma avukatların bu konudaki duyarlılığını arttırmak, yani Türkiye’de nefret söylemi ile ilgili, nefret suçu ile ilgili avukatların, hukuk camiasının üstlerine düşen görevi yapması, bu konuda duyarlılıkla birlikte bu suçun işlenmesini engellemek, bu söylemin yaygınlaşmasını engellemek. Dolayısıyla caydırıcı girişimlerde bulunmak, suç duyuruları yapmak gibi bir amaç var. İkincisi ise basının bu konuda dikkatli olması, duyarlı olması, pozitif bir dil kullanması, nefret söyleminden mümkün olduğu kadar kaçınması gibi bir beklenti. Dolayısıyla bu nedenle bu iki meslek grubunu hedefleyen bir çalışma yapılıyor” diye konuştu.
Milletvekili Bilgen, Barış içinde yaşanması için basın mensuplarına ve avukatlara yönelik olarak, hem medyanın barışa katkısı açısından nefret söylemine düşmemesi ya da nefret dilini kullanan siyasetçiler konusunda duyarlı davranması gerekiyor hem de hukukçuların, avukatların bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğine dikkat çekti.
İnsan Hakları Araştırma Derneği (İHD) Kurucusu ve Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Bilgen, derneğin kuruluşu ve dernek hakkında bazı bilgi verdi. 2 temel çalışma alanlarının olduklarını belirten Başkan Bilgen, “Bir tanesi İrtica (Sığınma Hakkı), diğeri de Nefret Suçları ile ilgili çalışıyoruz, özellikle dini ve etnik kökenli nefret suçları” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kars’ta Nefret Suçlarının Önlenmesi Toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN