Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ömer Atalar, KÜ’ye Rektör Adaylığını Açıkladı

Giriş Tarihi: 24.3.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 20:02
Ömer Atalar, KÜ’ye Rektör Adaylığını Açıkladı
Üniversitesi (KÜ) Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Atalar, Kastamonu Üniversitesi rektörlüğüne adaylığını açıkladı.
Atalar, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, bir yılı aşkın süredir Kastamonu Üniversitesi’nde idarecilik görevlerinde bulunduğunu belirterek, bu görevlerin kendisine üniversiteyi çok iyi tanıma imkanları sunduğunu belirtti.
Atalar, şöyle konuştu: “Üniversitemize hizmeti en büyük nimet bildik. Üniversitemizle ilgili her detayı öğrenmemize, sizleri tanımamıza, sizlerin bizi tanımasına ve ciddi bir idari tecrübeye olanak sağladı. Üniversitemiz için nelerin yapılması; nelerin ise, yapılmaması gerektiğini bizlere öğretti. Bu büyük birikimi kazanmamıza vesile olan Rektörümüze ve bütün personelimize şükranlarımı arz ediyorum. Yaşadığım bu tecrübe ve tanıma sürecinde; Üniversitemizin yeni bir anlayış ile güçlü bir enerjiye ihtiyacı olduğu kanaatine vardım. Bu değişim ihtiyacı her kesim tarafından zaruret görülüyor ve şahsıma bu konuda büyük bir mesuliyet düştüğü her platformda ifade ediliyordu. Yapmış olduğum yoğun istişareler neticesinde; önümüzdeki Nisan ayında gerçekleşecek olan “Rektör Adayı Belirleme Seçimlerinde” rektör adayı olmam hususu, bir zaruret haline geldi. Ağır mesuliyetine rağmen, şahsıma gösterilen teveccühe layık olmak adına; Kastamonu Üniversitesi için Rektör Adayı olduğumu sizlere ilan ediyorum” dedi.
2023 Türkiye vizyonuna katkı sağlayacak ve özlemini duyduğunuz bir üniversite için rektör adaylığı konusunda destek isteyen Prof. Dr. Atalar, “Destekleriniz ile yepyeni, dinamik, üretken, huzurlu ve Kastamonu’muz ile her konuda barışık bir Üniversite hayalimi birlikte başaralım. Bu minvalde; adaletli, katılımcı, hiç kimseyi ötekileştirmeyen, hiçbir grubun kamplaşmasının olmadığı, her düşünceden insanın liyakat esasına göre yönetimde yer bulabildiği, farklı fikirlerin güvenle tartışıldığı, bilimsel anlayışı önceleyen, kontrollü bir büyümenin sağlandığı, bütün personeli ve öğrencilerinin mutlu olduğu bir Üniversite inşa etmek istiyoruz” diye konuştu.
Kurumsal yapısını tamamlamış, ekip ruhu ile hareket eden Üniversitelerin hedefe ulaşmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Ömer Atalar, “Çözüm odaklı çalışmalar, gereksiz problemlerle vakit ve enerji kaybını önler. Üniversitemizin kaybedecek tek bir dakikası bile yoktur. Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği, şehir ile her konuda diyalog, ilimizdeki dinamiklerle sürekli kılınacak irtibat, başarımız için şarttır. Kurumumuzun saygınlığına zarar vermeden, tevazu ile sempatik kanalları çalıştırmak zorundayız. Bu büyük devlet düzeni içerisinde, her kurumun birbirine ihtiyacı olduğu aşikardır” şeklinde konuştu.
Çalışmalarında moral ve motivasyonunun yüksek olması, işlerini zevkle ve en iyi şekilde yapmalarını sağlayacağını vurgulayan Prof. Dr. Ömer Atalar, şunları söyledi: “Kurumsal düzen içerisinde işleyen mekanizmada herkesin görev tanımlarını bilerek hareket etmesi, düzeni hakim kılacaktır. Mesuliyetimiz altındakileri; birbirlerini tenkit ve şikayet yerine, birbirlerinin eksikliklerini ikmal etmeleri hususunda yönlendirmeliyiz. Nasıl ki, bir fabrikanın çarkları birbirine tahakküm etmez, engel olmaz; tersine irili ufaklı hepsi birbirine muhtaç ve yardımcı ise; bizler de Üniversitemizi böyle görmeli ve ona göre davranmalıyız”
Atalar, şöyle konuştu: “Bir sevdamız var; adaletin ve bilimsel liyakatin esas alındığı, katılımcı anlayışın, huzur ve güvenin hâkim olduğu, aykırı fikirlerin özgürce tartışıldığı, farklılıklarımızın zenginliğimiz olarak kabul edildiği, sadece Kastamonu’muz için değil; Türkiye’miz için örnek, akılcı, üretken şeffaf ve ekip ruhu ile hareket eden bir Üniversite olmalıyız. Ülkemizin topyekûn toparlanarak özüne dönüşünde, iyi eğitim almış, şuurlu bir nesil ve donanımlı bilim insanları yetiştirmeliyiz. En büyük projemiz; insan kaynakları ile finansal kaynaklarımızın geliştirilerek doğru ve yerinde kullanımıdır”
“SOSYAL PAYLAŞIMDA ÇIKAN HABERLERLE İLGİM YOKTUR”
Sosyal paylaşım sitelerinde şahsıyla ilgili Cumhurbaşkanının, bazı bakanların ve siyasilerin, Yüksek Öğretim Kurulu üyelerinin ve bir grubun desteklerini alarak Rektör Adayı olduğu yönünde haberlerin çıktığını ve bu iddiaların hepsini tekzip ettiğini belirten Prof. Dr. Ömer Atalar, “Anılan kişi ve kurumların haklarının korunması ve asla yıpratılmaması gerektiğini de önemle tavsiye ediyorum. Şahsıma ait resmi web sayfası, facebook, twitter hesaplarım haricinde herhangi bir sosyal medya aracım bulunmamaktadır. Bu hesaplar haricindeki hiçbir sosyal medya aracından mesul olmadığımı beyan ediyorum. Seçim sürecinde ve sonrasında; şahsıma isnat edilebilecek her türlü mesnetsiz yakıştırmalar için de kişilik haklarıma ve özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı söz, fiil ve yazılar hakkında kanuni haklarımı kullanacağımı bildiriyorum” dedi.
Atalar, şöyle devam etti: “Şunu da açıkça ifade etmek istiyorum ki; insanları yaftalamak, gruplaştırmak ve atılan iftiralarla birilerine yer açmaya çalışmak, Eski Türkiye’de kalmıştır. Yeni Türkiye’de dili, dini, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, kardeşlik temeline dayanan Birlik Hareketi hâkimdir. Bu dönüşüm sürecinde; Eski Türkiye özlemi olanların, kişileri ve grupları ülke yöneticilerimizle ve birbirleriyle karşı karşıya getirme tuzakları beyhudedir. Bu yanlış algı operasyonları ile sonuca ulaşılabileceğini düşünmek, hem akademisyenlerimizi hem de Devletimizi küçümsemektir. Yeni Türkiye’nin Güçlü Devleti ve ferasetli akademisyenleri zaten herkesi çok iyi tanımaktadırlar. Bu itibarla; bütün değerli Rektör Adaylarına başarılar diliyor, seçimin akademik ahlak ve hoşgörü içerisinde geçmesini, sonuçlarının üniversitemiz, şehrimiz ve ülkemiz adına hayırlar getirmesini diliyorum”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ömer Atalar, KÜ’ye Rektör Adaylığını Açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN