Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Ocakları’nın Kuruluşunun 103. Yıldönümü Kutlandı

Giriş Tarihi: 27.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Türk Ocakları’nın Kuruluşunun 103. Yıldönümü Kutlandı
25 Mart 1912 tarihinde kurulan Türk Ocakları’nın kuruluşunun 103. Yıldönümü sebebiyle ’da konferans düzenledi.
Kastamonu Türk Ocağı’nda gerçekleştirilen konferansta, “Türk Ocakları Tarihi” konusu işlendi.
Yrd. Doç. Dr. Ercan Çelebi tarafından verilen konferansta, Türkiye’nin en eski ve köklü sivil toplum kuruluşu olan derneğin kuruluş süreci ile ocaklıların Birinci Dünya Savaşı’nda özellikle Çanakkale Cephesinde oynadığı rol ve Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş sürecinde üslendiği vazife konularında açıklamalarda bulundu.
Kastamonu’da da 1923 yılında teşkilatlanan Türk Ocağı’nın Kastamonu merkezi dışında Taşköprü, Tosya, İnebolu ve Daday’da da kurulduğunu belirten Ercan Çelebi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün desteğiyle söz konusu yıllarda Türkiye genelinde en yaygın sivil toplum kuruluşu olduğunu kaydetti.
Çelebi, verdiği örnekte Gazi Paşanın 1925 yılında Kastamonu seyahatinde tarihi konuşmasını İnebolu Türk Ocağı’nda yaptığını belirterek, Daday’a geldiği sırada kendisine hoş geldiniz diyen Daday Türk Ocağı Başkanına derneği ziyaret etmek istediğini ifade etti.
Daday Türk Ocağı Başkanının “Efendim henüz yerimiz yok” cevabı üzerine Daday Kaymakamına dönerek, ‘derhal uygun bir yer tahsis ediniz’ şeklinde talimat verdiğini anlatan Çelebi, Bakanlar Kurulu’nun 15.05.1954 tarih ve 4/3055 sayılı kararı ile kamu yararına çalışır dernek olarak kabul edildiğini ve Türk Ocaklarının geçmişte olduğu gibi günümüzde de faaliyetlerine daha çok akademik düzeyde etkin bir şekilde devam ettiğini ifade etti.
Konferansın ardından Kastamonu Türk Ocağı adına Doç. Dr. Erol Turan, Yrd. Doç. Dr. Ercan Çelebi’ye katılım ve teşekkür belgesi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Ocakları’nın Kuruluşunun 103. Yıldönümü Kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN