Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış aylarınız 'zehir' olmasın

Giriş Tarihi: 23.1.2013

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yaşar Şen, soba zehirlenmelerine karşı vatandaşların duyarlı olmasını istedi: "Lodos varsa sobanızı söndürüp uyuyun"

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yaşar Şen, kış aylarında soba zehirlenmelerinin arttığına dikkat çekerek, "Ülkemizde her yıl onlarca insan soba veya şofben gazından zehirlenerek hayatını kaybediyor. Son günlerde hastanemize soba ya da şofben gazından zehirlenip gelen hasta sayısında belirgin bir artış oldu. Üzücü olayların yaşanmaması için vatandaşlarımızın bu konuda biraz daha dikkatli olması gerekmektedir" dedi. Karbonmonoksit zehirlenmelerinin genellikle geç saatte ve uyku sırasında yaşandığını belirten Doç. Dr. Şen, "Hastanemiz acil servislerine son bir hafta içinde çok sayıda çocuk ve erişkin soba zehirlenmesi ile başvurmak zorunda kaldı.

GECE SAATLERİNE DİKKAT

Halk arasında soba zehirlenmesi olarak bilinen karbonmonoksit zehirlenmesi odun, gazyağı, doğalgaz ve kömür gibi organik yakıtların tam olarak yanmadığı zamanlarda ortaya çıkıyor. Bu tür zehirlenmeler genellikle gece geç saatlerde herkesin uykuda daldığı bir dönemde meydana gelmekte, olayın farkına varılmasında bir gecikme yaşandığı için maalesef üzücü sonuçlara neden olmaktadır" diye konuştu. Zehirlenme sırasında baş ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, kulaklarda çınlama ve bulantı gibi belirtilerin olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Şen, "Bu durumlarda kişi ilk önce temiz havaya çıkarılmalıdır. Ardından bilinci kapalı durumda olanlar, yan yatırılıp solunum yolu açılmalı ve geç kalmadan sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır" uyarısında bulundu. Doç. Dr. Şen, özellikle lodoslu havalarda gece yatarken sobanın söndürülmesinin zehirlenme riskini en aza indireceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış aylarınız 'zehir' olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN