Isının büyük kısmı pencereden kaçıyor

Giriş Tarihi: 20.3.2013

Binaların mantolanması kadar pencerelerin sağladığı tasarrufun da önemine değinen Kompen Genel Müdürü Küçükşehir "Isınmada harcanan her 100 TL'nin 28 TL'si pencerelerden kaçıyor" dedi

Türiye'nin enerji konusunda yeni stratejiler belirlemesinin yanında enerjiyi ciddi anlamda verimli kullanılması için adımlar atılmas ülke ekonomisine ciddi kazanımlar sağlıyor. Kompen Genel Müdürü Erdal Küçükşehir, ısı yalıtımı olmayan binalar için mantolama konusunda ilgili bakanlığın çalışmalar sürdürdüğünü, kendilerinin de alanlarında vatandaşı bilinçlendirme adına sürekli bayilerine eğitim verdiklerinin altını çizerek "Isınmada kullanılan enerjinin yüzde 32'si bacadan, yüzde 28'i pencerelerden, yüzde 18'i dış duvarlardan, yüzde 16'sı çatıdan, yüzde 6'sı da zeminden kaçmaktadır. Demek oluyor ki, bacadan sonra gelen kısım pencereler. Çünkü, düne kadar yapılan ahşap pencereler belli bir süreden sonra aşınmaya başlıyor ve görevini yapamaz hale geliyor" dedi. Küçükşehir Pencere kadar binaların mantolanması da çok önemli ancak pencerelerin de sağladığı tasarrufları gözardı etmemek gerekiyor. Isınmada harcanan her 100 TL'nin 28 TL'si pencerelerden kaçıyor" dedi.

ENERJİ FAKİRİYİZ

Bu konuda sektör içerisinde birlik ve beraberliğin sağlanamadığını, sadece belli başlı bir kaç firma olarak bilinçlendirme adına kendi bünyelerinde çalışmalar yaptıklarını belirten Küçükşehir, "Enerjinin yüzde 75'i ısınma amaçlı kullanılıyor. Ülkemiz maalesef enerji üretimi konusunda oldukça fakir bir durumda. Bu konuda da yetkililerin yaptıkları çalışmalar olumlu olsa da yeterli olmuyor. Türkiye olarak her yıl 50 milyar doları enerji için harcanırken, ülkemizde sadece yüzde 20 hammadde karşılanıyor, yüzde 80'i ithal ediliyor. Türkiye'nin yeni Petrokimya tesislerine acilen ihtiyacı var" diye konuştu.

SORUNLAR FAZ LA

Kendi sektörlerinde de olumsuzluklar olduğunu zaman zaman da yayınlanan genelgeler yüzünden sıkıntı yaşadıklarını anımsatan Küçükşehir şunları söyledi: "Plastik sektöründe 14 bin firma bulunuyor. Kapı-pencere alanında ise 70'e yakın üretici firma var. Onlarcası merdiven altı tabir edilen şekilde çalışıyor. Bu yüzden haksız rekabet ile karşı karşıya kalıyoruz. Denetimlerin yetersiz olması bu tür küçük kuruluşların işine geliyor. Bu durum aynı zamanda kayıt dışı istihdamın önünü açıyor. " Hükümetin belirlediği 2023 vizyonunu önemsediklerini de kaydeden Erdal Küçükşehir, "Hükümet tarafından ortaya konan 2023 vizyonu ve bu vizyon doğrultusunda yapılan çalışmaları ülkemiz açısından çok önemsiyoruz. Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan tüketime dayalı değil, üretime dayalı büyüme rakamlarını artırabilmek adına çok ciddi çalışmalar yapıyor ve bu çalışmaları ilgiyle takip ediyoruz" dedi.

'HAKSIZ REKABET YAŞANIYOR'
Kapı-pencere alanında 70'e yakın üretici firma olduğunu belirten Küçükşehir "Ancak onlarcası merdiven altı tabir edilen şekilde çalışıyor. Bu yüzden haksız rekabet ile karşı karşıya kalıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isının büyük kısmı pencereden kaçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN