Bir kucakta beş mutluluk

8 ay önce dünyaya gelen Yozgatlı beşizler sağlıklı bir şekilde büyüyor. Onlar büyüyor ama beş çocuğu birden kucağında buluveren anne Özlem Bulut neler yapıyor diye merak ettik ve beşizlerin evine misafir olduk...

Giriş Tarihi: 27.3.2013
Yozgat'ın Akdağ ilçesinde yaşayan marangoz İbrahim Bulut ile ev kadını eşi Özlem Bulut, oğulları için kardeş yapmayı planlarken, beşiz sürpriziyle karşılaştı. Özlem Bulut, hamile kaldığında ikiz bebek hayali kurarken beşiz mutluluk yaşadı. İlk doktor muayenesinde dördüz bebek beklediğini öğrenince şok olan Özlem Bulut'a, ikinci şok doğumda geldi. Doktorların bile göremediği beşinci bebek doğum sırasında sürpriz yaparak dünyaya merhaba dedi. Böylece üç kişilik çekirdek aile bir anda 8 kişilik geniş aile oldu. Dört çocuk ismi hazırlayan Bulut Ailesi sürpriz yapan son bebeğin ismini hastanede buldu. Sürpriz bebeğe Davut Ege ismi verildi. Ege'nin diğer kardeşlerine ise Muhammet Emin, Ömer Faruk, Yunus Kerem ve Zeynep Muhteber isimleri konuldu. Bebeklerden sonra hayatları tamamen değişen aile, evlerinde yaptıkları yeni düzenlemeyle birlikte yepyeni bir hayata başladı.

HASTANEDEN EVE
Özlem Bulut, hamileliğinin 27'inci haftasında bebeklerine kavuştu. Dünyaya gözlerini erken açan beşizler tam 85 gün boyunca hayatta kalma mücadelesi verdi. Beşizler, anne karnında bulunmaları gereken süreyi kuvözde tamamladı. Kuvözde kaldıkları sürede birçok hastalıkla mücadele eden beşizler, sağlıklı bir şekilde ailelerine kavuştu. Şimdi 8 aylık olan ve rutin kontrolleri için Ankara'ya gelen bebeklerin sağlık durumları ise çok iyi. Bir anda 6 çocuk babası olan İbrahim Bulut, SABAH ANADOLU'ya "Biz ikiz olsun istiyorduk. Ama Allah bize iki katını verdi. Bir de yanına müjdesini verdi. Oldu 5 bebeğimiz. Bizim evde gün, sabah beş buçukta başlıyor. Eşimle birlikte kalkıp beşizlerle uğraşıyoruz. Eşim beşine birden yetişemediği için bir bakıcı yardımcı oluyor. O da yetmiyor akrabalar geliyor" dedi.

MAMA YE TİŞMİYOR

Geçimini marangozlukla sağlayan İbrahim Bulut, beşizlerin çok ciddi anlamda masrafları olduğunu belirtti. Baba Bulut, "Bebeklerin günlük 25 TL bez, 28 TL mama masrafı oluyor. Hastane, ilaç masrafları derken fatura gittikçe kabarıyor. Aile Bakanlığı yardım etti. Beşizler için ayda 700 TL yardım alıyoruz. Bunun yanı sıra ben de çocuklarımın tüm masraflarını karşılayabiliyorum" diye konuştu. Sabah beşte bebeklerin ağlamasıyla güne başlayan anne Özlem Bulut'un maratonu akşam saat 23.00'e kadar sürüyor. Beşizlerin aynı anda uyanıp ağladığı belirten Özlem Bulut, "Hepsi bir anda gözlerini açıyor, hepsi aynı anda mama yemeğe başlıyor. Tek başıma olduğumda yetişemiyorum. Hepsi bir anda ağlayıp susmadıklarında çıldırma aşamasına geliyorum. Çoğu zaman uyumadan bebeklerle ilgileniyorum. Ama tüm zorluklara rağmen hayat onlarla çok güzel" dedi.

HER BİRİNİN KARAKTERİ BAŞKA
HUYSUZ DA VUT: En erken o kalkıyor. Uyandığında çok huysuz oluyor. Sürekli kucakta olmak istiyor.
NAZLI ZEYNEP: Ailenin tek kızı olan Zeynep hem nazlı hem de çok sessiz. Sadece acıktığı zaman ağlıyor.
GÜLER YÜZL Ü ÖMER : Kardeşlerinin en güler yüzlü olanı. Ufak tefek olduğu için annesi ona "minik kuş" diyor.
OBUR EMİN : Bebekler arasında en çok mamayı tüketen Emin, kardeşlerinden kalan mamaları da yiyor.
HAYLAZ YUNUS: En hareketli bebek olan Yunus, kardeşlerinin saçını çekerek eğlenmekten hoşlanıyor.

BEŞİZLERİN 24 SAATİ
Bulut ailesi sabah saat 05.00'da 'kalk' ağlamasıyla güne başlıyor.
05.10: Temizlik zamanı beşizlerin altları temizleniyor.
06.00: Beşizlerin mama saati.
07.00: Oyun zamanı
09.00: Beş kardeş uyku için yataklarına gidiyor.
10.00: Yatakta oyun keyfi
12.00: Yeniden temizlik zamanı.
12.30: Beşizlerin öğle yemeği keyfi.
13.30: Şimdi oyun zamanı.
15.00: Uyku zamanı
17.00: Yatakta oyun keyfi
18.00: Akşam yemeği saati.
19.00: Yine temizlik vakti, altlar değişiyor.
20.00: Babanın işten gelmesiyle oyun vakti.
21.00: Yatmadan önce karınlar doyuyor.
22.00: Bir kez daha oyun zamanı.
23.00: Alt değiştirme ve gece uykusuna geçiş
03.00: Alt değiştirme ve mama zamanı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir kucakta beş mutluluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN