Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozkırın incisine Haliç formülü

Başbakan Erdoğan'ın "Beyşehir Gölü'nü Haliç gibi temizleyelim" talimatı üzerine kollar sıvandı. Gölde üç aşamalı temizlik harekatı başlatıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son Şeb-i Aruz törenlerine katılmak üzere geldiği Konya'da Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşçı'ya "Beyşehir Gölü'nü Haliç gibi temizleyelim" talimatı verdiği ve bunun üzerine belediyenin harekete geçtiği öğrenildi. Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşçı, Başbakan Erdoğan'ın kesin talimatı ile harekete geçtiklerini belirterek gölün 3 aşamalı olarak temizlenmesi için Devlet Su işleri Müdürlüğü ve diğer kurumlarla görüşmeleri yaparak projeyi belirlediklerini söyledi. Başkan Taşçı, bu yıl içerisinde ihale sürecinin başlayacağını belirtti Yapılan analizler ve çalışmaların ardından Beyşehir Gölü'nün Haliç'in temizlenmesi için yapılan aşamalarına benzer bir şekilde proje ortaya çıkartıldı. Beyşehir gölünün tabanında 1 milyar metreküp çamur olduğunu belirlediklerini söyleyen Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşçı yapılacak çalışmaları anlattı.

22 KÖY MERCEK ALTINDA
İşe tıpkı Haliç'te olduğu gibi gölün etrafındaki dere yataklarının temizlenmesi ve gölü kirleten unsurların bertaraf edilmesi ile başlanacağını belirten Taşçı, "Haliç nasıl ki Boğaz'ın incisi ise Beyşehir Gölü de Konya Ovası'nın incisi. Gölümüz bilindiği üzere Türkiye'nin ikinci büyük gölü ve temizlenme aşaması uzun yıllar sürebilir. Biz Başbakanımızın talimatı ve verdiği destek ile gölü temizlemek için çalışmalarımıza başladık. Devlet Su işleri ile yaptığımız görüşmelerin ardından gölü 3 etapta temizlemek için ortaya bir proje çıkarttık" dedi. Proje kapsamında ilk olarak Haliç'te olduğu gibi gölün etrafındaki dere yataklarının sağlıklaştırılması ve gölü kirleten unsurların bertaraf edilmesi ile başlanacağını belirten Taşçı, "Projemiz kapsamında öncelikle Beyşehir Gölü sahil şeridi düzenlenecek ve tıpkı Haliç'te olduğu gibi gölü kirleten unsular bertaraf edilecek ve gölü besleyen dere yatakları sağlıklaştırılacak. Şu an gölümüzün etrafında 22 köy, 25 kasaba ve 3 ilçe bulunuyor. Buralarda bulunun evsel atıkların dolaylı yoldan da olsa göle intikali engellenecek" diye konuştu. Taşçı "Son aşamada ise göl tabanında bulunan ve 1 milyar metreküp olarak tahmin ettiğimiz çamurun emilerek dışarı atılması sağlanacak. Bunu yaparken kullanılacak makine, göl tabanını karıştırarak çamurun emilmesini ve 5 kilometrelik bir itme gücü ile dışarı atılmasını sağlayacak. Bu çamurunda değerli bir toprak olduğunu düşünürsek bunu tarımda kullanarak maliyetin büyük bir kısmını karşılamasını bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozkırın incisine Haliç formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN