Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konya'da YHT sevinci

Konya-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren seferleri Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete girdi. İki kent arası 2 saate düştü. 'Git gel Konya 6 saat' deyimi tarihe karıştı

Giriş Tarihi: 27.3.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından düzenlenen törenle açılanKonya - Eskişehir arası Yüksek Hızlı Tren hizmete girdi. Konya'nın Ankara'dan sonra Eskişehir'e de Yüksek Hızlı Tren ile bağlanması kentte büyük sevinç yaşattı. Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu SABAH ANADOLU'ya yaptığı açıklamada, Eskişehir'in sanayi, Konya'nın ise KOBİ'lerin başkenti olma yolunda ilerlediğini söyleyerek, "Bu iki kentin mesafesinin karayolu ile 5 saatten 2 saate düşmesi büyük bir ekonomik ivmeyi beraberinde getirecek" dedi.

KAZALAR AZALACAK

Ekonomik ve sosyal avantajlarının yanında en önemli konunun vatandaşın can güvenliği olduğunu belirten Türkmenoğlu "Benim en önemsediğim konu vatandaşımızın can güvenliği. Artık iki şehir arasında seyahat etmek isteyen gerek öğrencilerimiz gerekse vatandaşlarımız daha güvenli yolculuk yapacak. Her ne kadar duble yollarla trafik kazalarını en aza indirmiş olsa da maalesef sürücü hataları nedeniyle yollarda can kayıpları oluyor. Artık Konya-Eskişehir arası vatandaşımız daha güvenli yolculuk yapacak" diye konuştu. Her iki şehrinde Üniversiteleri ile ön palanda olduğunu belirten Ayşe Türkemoğlu, "Her iki şehir de üniversiteleri ile ön plana çıkmış durumda. Konya-Ankara arası Yüksek Hızlı tren ile birçok öğrenci günü birlik olarak ailelerinden ayrılmadan üniversite eğitimlerine devam ediyor. Bundan sonra Konya-Eskişehir arasındaki öğrencilerimizde ailelerinden ayrılmadan eğitimlerine devam edebilecekler" dedi. Türkmenoğlu Konya- Mersin arası Yüksek Hızlı Trenin projesine başlandığını bu yönüyle Konya'nın bir liman kenti olan Mersin ile bağlantısının sağlanması ile lojistik olarak büyük bir öneme sahip olacağını söyledi.

İŞBİRLİĞİNE KATKI
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hakkı Gökbel'de Konya- Eskişehir arası Yüksek Hızlı Trenin faaliyete geçmesi ile iki şehrin üniversiteleri arasında eğitim ve kültür işbirliğinin olumlu yönde etkileneceğini söyledi. Rektör Gökbel, "Eskişehir - Konya Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın hizmete açılmış olması, şehrimizin gerek turizm potansiyelinin artması gerekse iki şehir arasındaki eğitim hareketliliğinin canlanması açısından son derece önemli bir hizmettir. Konya - Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın geçtiğimiz aylarda hizmete girmesiyle, şehrimizde yaşanan gözle görülür hareketlilik yeni hattın açılmasıyla eminim ki daha da artacaktır. Bu gelişme, iki ilin üniversiteleri arasındaki eğitim ve kültür işbirliğini de son derece olumlu etkileyecektir. Bu hizmeti gerçekleştirenlere şehrimiz ve üniversitem adına teşekkür ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya'da YHT sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN