Eller yağlanmadan diploma yok

KTO Karatay Üniversitesi'nin Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Hakkı Kolat, "Mühendislik fakültelerinde okuyan hiçbir öğrencimiz eli sanayi yağına ve makinelerine değmeden mezun olamaz" dedi

Giriş Tarihi: 3.4.2013
Konya Ticaret Odası tarafından 2009'da kurulan KTO Karatay Üniversitesi bu yıl ilk mezunlarını verecek. Üniversitenin kuruluş amacının Türkiye Sanayine nitelikli eleman yetiştirmek olduğunu söyleyen iş adamı ve aynı zamanda üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Hakkı Kolat, "Sanayimize nitelikli eleman ve yöneticiler yetiştirmek için öğrencilerimizin en az 2 dil öğrenmesi ve zorunlu staj olarak fabrikalarda işin mutfağını görmesi şart. Mühendislik fakültelerinde okuyan hiçbir öğrencimiz eli sanayi yağına ve makinelerine değmeden mezun olamaz" dedi. Kolat, ayrıca üniversitede kurulan duruşma salonunda da hukuk fakültesi öğrencilerinin gerçeği ile bire bir olarak kurgulanan duruşmalara katılıp mesleklerinin daha iyi öğrendiklerini söyledi.

EN AZ İKİ DİL BİLECEKLER

Günümüz dünyasında uluslararası firmalarda çalışmak ve sanayinin istediği bilgilere ulaşmak için bir öğrencinin en az 2 dil bilmesi gerektiğini belirten Kolat "Öğrencilerimizin hangi konularda eksiklerinin olduğunu gözlemleyebiliyorum. Sanayide ve uluslar arası pazarda çalışmak isteyen öğrenci en az 2 dil bilecek. Bu amaçla üniversitemizde Çince, Rusça, İtalyanca, İngilizce gibi 7 dilde eğitim veriyoruz ve bu eğitimleri yabancı hocalar veriyor. Öğrencilerimiz 2 dili zorunlu olarak öğreniyor diğerlerini ise seçmeli olarak alabiliyor" dedi Üniversitelerin teorik eğitimle birlikte işin mutfağını öğrencilere sunmalarının büyük önem taşıdığını belirten Kolat, bu amaçla gerek üniversite içerisindeki laboratuvarlarla gerekse fabrikalarda staj zorunluluğu ile bunu sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Bir makine mühendisinin elinin sanayi yağına ve makinesine dokunmadan yalnızca teorik bilgilerle başarılı olamayacağını belirten Kolat, "Üniversite olarak kuruluş amacımız Konya ve Türkiye sanayine nitelikli elamanlar yetiştirmek. Bunun için mühendislik fakültesinde okuyan öğrencilerimize sanayide staj zorunluluğu getirdik" dedi.

BİREBİR DURUŞMA SALONU

Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencileri için de gerçeği ile bire bir uyumlu duruşma salonu yaptıklarını belirten Kolat şunları söyledi: "Hukuk fakültesindeki öğrencilerimiz yarının avukatı, hâkimi, savcısı olacaklar. Bizim öğrencilerimiz hocalarımızın teşviki sürekli adliyeye giderek duruşmaları takip ediyor. Bunun yanında üniversitemize gerçeği ile bire bir uyumlu duruşma salonu yaptık. Öğrencilerimiz burada mesleklerinin inceliklerini gerçeğine aratmayacak kurguda davalarla öğreniyor. O duruşma salonunun tozunu yutuyor. Yarın mesleğine başladığında bunun önemini çok daha iye anlayacaklar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eller yağlanmadan diploma yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN