Sultan Sazlığı'na Ankara çıkarması

Giriş Tarihi: 3.4.2013

Ankara Üniversitesi öğrencileri, Türkiye'nin en önemli milli parklarından Sultan Sazlığı'nı gezdi ve bilgi aldı

Türkiye'nin en önemli milli parklarından Sultan Sazlığı'nı geçen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü 3. sınıf öğrencileri, incelemede bulundu. Sazlık içindeki ahşap yol üzerinde yürüyerek, milli parkı gezen üniversiteli gençlere Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgül Karadeniz de eşlik etti.

"IŞILTIYI GÖRDÜK"
Karadeniz, Sultan Sazlığı Milli Parkı'nın Türkiye'nin en önemli değerlerinden biri olduğunu söyleyerek, "Yerel yaşam, doğal zenginlikler, kerpiç evler, sazlıktan beslenen camızlar, nilüferler ve kamış gibi ürünlerin iyi korunması halinde park eski haline dönebilir. Bu incelemede bu gelişmelerin ışıltısını gördük" diye konuştu.

'TAMAMEN YOK OLMADI'
Prof. Dr. Nilgün Karadeniz, "Günümüzde ıslak alanların konut, endüstri ve tarım gibi gelişmeleri engellediği düşüncesi tamamen yok olmadı. Bu nedenle ıslak alanlarla ilgili çalışmalar gündeme geldiğinde, geçmişten gelen bu tür olumsuz düşüncelerin etkisiyle, ıslak alanların kurutularak farklı kullanımlara dönüştürülmesi fikri hep üstün gelmiştir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sultan Sazlığı'na Ankara çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN