Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afyonkarahisar tarihi fırsatı kılpayı kaçırdı

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Kanun değişikliği ile 13 il daha Büyükşehir statüsü kazanırken, nüfusunu 30 bin artıran Ordu, son anda bu illere katıldı. Termal başkent Afyonkarahisar ise tarihi fırsatı sadece 40 bin nüfusla kaçırdı

Afyonkarahisar, büyükşehir statüsünü kazanan 13 ile ek olarak geçtiğimiz günlerde özel kanunla Büyükşehir olan Ordu gibi fırsatı değerlendiremedi. 730 bin nüfuslu Ordu, yaptığı çalışmayla nüfusunu büyükşehir için gerekli olan 750 bine yükseltirken, 710 bin nüfuslu Afyonkarahisar, tarihi fırsatı 40 bin nüfusla kaçırdı. Fırsatın kaçmasında Afyonkarahisar'ın 'gurbetçi ilçesi' olarak bilinen Emirdağ'ın rolü ise büyük oldu. Eskişehir'e yakınlığıyla da bilinen ve Avrupa'da sayısı 110 bini bulan Emirdağlı gurbetçilerin dengeleri değiştirebileceğini söyleyen Afyonkarahisarlılar, yerel yönetimlerin Ordu gibi çalışarak bu sorunu çözemediğini düşünüyor.

'TARİHİ FIRSATI TEPTİK'
Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Üyesi Ünal Yılmaz ise Afyonkarahisar'ın bu fırsatı kaçırmasının tüm kenti üzdüğünü söyledi. Üç yıldır Büyükşehir konusunun gündemde olduğunu söyleyen Yılmaz, "Ordu'da yerel idarecileri, siyasetçileri, sivil toplum örgütleri... Basını, medyası hep birlikte büyükşehir olma inancı oluşturulmuş. 770 bin nüfusla başardılar. Ama bizde böyle bir çalışma yapılmadı. 2000 nüfus sayımında ilimizin nüfusu 812 bin olmasına karşı geçen yıllarda Afyonkarahisar'ın nüfusu giderek azaldı. Yeni yapılan yatırımlarla kaybettiğimiz nüfusu almaya başladık. Ancak yetmedi" dedi.

'EMİRDAĞ'I KAYBETTİLER'
Kendisi Emirdağlı olan Brüksel'in Saint Josse ilçesi Belediye Başkanı Emir Kır, Emirdağ kaynaklı nüfus kaybının kentin yerel siyasetinin bir ürünü olduğunu söyledi. Kır, kent vizyonunun Emirdağ'ı Afyonkarahisar'a çekmek için yetersiz kaldığını belirtti. Pala, "Termal turizm sadece iç piyasaya hizmet verdi. Emirdağlı Eskişehir'e yöneldi" sözleriyle konuyu değerlendirdi.

'ÇALI ŞMA YAPILMADI'
Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala da nüfus çalışmasıyla ilgili Ordu gibi hiçbir çalışmanın yapılmadığını söyleyerek, Belçika'da 200 bini aşan Emirdağlının yaşadığını söyleyerek, "Özel bir çalışma yapılmış olsaydı. Kent nüfusu en az 40-50 bin artabilirdi" dedi. Emirdağlı gurbetçilerden Saint Josse kabinesinde ilçe Belediye Başkanı Emir Kır'ın en yakın danışmanı Hasan Gören de Afyonkarahisar'ın tarihi fırsatı kaçırdığını söyleyerek, "Evet böyle ancak burada Emirdağı suçlamak yersiz. Sorumluluk yerel yönetimlerde, kente yön verenlerde" yorumunu yaptı.

EROĞLU: FIRSAT KAÇMADI

Daha önce Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün'ün Konya'nın Akşehir ilçesinin Afyonkarahisar'a bağlanmasıyla ilgili bir değerlendirmesi olduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuyu öncelikle Akşehirlilerin, Konyalıların değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Afyonkarahisar'ın büyükşehir olma noktasında Emirdağ'ın etkili olacağını söyleyen Eroğlu, "Ancak burada birilerinin buna öncülük etmesi, insanlarımızda böyle bir düşünce varsa bunun harekete geçirilmesi gerekir. Yani bunun kararını ancak Emirdağlı gurbetçi kardeşlerimiz verebilir" dedi. Hiçbir şey olmasa bile Afyonkarahisar'ın her geçen yıl yatırmlarını artırdığını söyleyen Bakan Eroğlu, "Biz bu çalışmaları yaptıkça, şehrimize yeni iş sahaları kazandırdıkça tabi ki nüfusumuz artacak ve sonunda büyükşehir olacağız" diye konuştu.

'ORDU EMSAL OLDU'
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 45 bine yakın nüfus farkını kapatamadıklarını söyleyerek, bununla ilgili STK'ların çalışmaya başladığını belirtti. Çoban, "Bir de Ordu'nun özel bir kanunla büyükşehir olması emsal teşkil etti. Yani kaçan fırsat yok. Biz de bu nüfus oranına geldiğimizde Büyükşehir olma imkânına sahip olabiliriz. Bölgemize açılan Zafer Havaalanı bunun için önemli zira bugüne kadar Eskişehir'e giden Emirdağlı gurbetçilerimiz artık Zafer Havaalanı'nı tercih edecekler" dedi.

Orhan TURAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afyonkarahisar tarihi fırsatı kılpayı kaçırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN