Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konya'nın turizmi 10 yılda katlanacak

TURSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Ulu Konya'nın yılda 2,5 milyon turist ağırladığını açıkladı. Kentin 2023 hedefi ise yıllık 10 milyon turist

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Konya'nın denize kıyısı olmayan şehirlerarasında Kapadokya ile birlikte en çok yerli ve yabancı turistin geldiği şehir olduğunu söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Ulu, " Konya'ya ortalama yılda 2,5 milyon turist geliyor. Yaptığımız çalışmalarla bu sayıyı 2023'de 10 milyona çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. Konya'nın Mevlana'nın yanı sıra Çatalhöyük, Osmanlı ve Selçuklu kültürüne ait eserlerin bulunduğunu dile getiren TURSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Ulu, bu eserlerin ilerleyen yıllarda daha etkin bir tanıtımını yapabilirse en geç 2023'de Konya için 10 milyon turist sayısının hayal olmadığını söyledi. Yüksek Hızlı Tren seferleri ile turist sayısının ilk etapta 2,5 milyondan 3 milyona ulaşacağını söyleyen Ulu, " Konya- Eskişehir arasında başlayan hızlı tren seferleri ile birlikte normalde de yoğun olan Konya turizmi daha da canlandı. Memur ve öğrenci kenti olan Eskişehir hafta sonları nefes almak ve farklı bir atmosfer yaşamak için Konya'ya akın etmeye başladı. Bu seferlerle birlikte yılda ortalama 2,5 milyon turist çeken Konya'ya 2013'te yaklaşık 3 milyon turist bekliyoruz"dedi.

10 Milyon Turist

Konya'nın kültür turizmi açısından önemli bir şehir olduğunu söyleyen Ulu, "Konya kültür turizmi açısından çok zengin bir şehir. Biz acentalar olarak belediyeler ve kültür müdürlüğü ile ortaklaşa çalışarak Konya'nın ilerleyen dönemlerde yerli ve yabancı turist sayısını nasıl arttırabiliriz bunun çalışmasını veriyoruz. Şuan ki turist sayısının her geçen yıl artmasını için çabalıyoruz. Belediyelerimizin yapmış olduğu bilim ve kongre merkezleri sayıyı artıracak gibi görünüyor. Konya'nın tanıtımını iyi bir şekilde yapabilirsek en geç 2023'e kadar yerli ve yabancı turist sayısını 10 milyona çıkarmak zor değil" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya'nın turizmi 10 yılda katlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN