İl Müftülüğü tarafından konferans düzenlendi

Giriş Tarihi: 19.4.2013 09:45

İl Müftülüğü tarafından gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Araştırmacı-Yazar Mustafa Turan tarafından, 'Hz. Peygamber ve İnsan Onuru' konulu konferans verildi.

Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen konferansa, Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Şimarmaz, İl Müftüsü Yakup Öztürk, İl Emniyet Müdürü Mehmet Yüksel, Müftü Yardımcıları, ilçe Müftüleri, daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferans programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, 350 Evler Camii İmam-Hatibi Ahmet Oduncu'nun okuduğu Kur'a-n-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Daha sonra Nevşehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kubilay Kolukırık ve din görevlilerinden oluşan ilahi korusu tarafından Tasavvuf Müziği konseri verildi.

Açılış konuşması yapan İl Müftüsü Yakup Öztürk; 'Bu sene Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde 'Hz. Peygamber ve İsnlaık Onuru' konusu işlenmektedir. Buhranlar içinde kıvranan cahiliye dönemi insanlarını nasıl kurtardı ise, bu gün benzer sıkıntıları olan insanların kurtulması için Onun tanınmasına ihtiyaç vardır. O'nun emaneti olan Kur'an'ın, Sünnetin, O'nun metotlarının ve ahlakının bilinmesine ihtiyaç vardır.

Bu programlar, O'nun tanınması için önemli bir fırsattır. Mükerrem olan, doğuştan saygın ve onurlu olan ancak malına, canına, namus, şeref ve haysiyetine yapılan saldırılarla Onuru zedelenen insanlığın, alay edilen, tahkir edilen, iftiraya kurban giden, dedikodusu yapılan böylelikle itibarı zedelenen insanların varlığı ve gittikçe yayılma istidadı göstermesi bu konunun ne kadar önemli olduğunun göstergesidir' dedi.

Öztürk'ün konuşmasının ardından gerçekleştirilen konferansta ise Araştırmacı-Yazar Mustafa Turan tarafından, Hz. Muhammed ve yaşamı hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Turan: 'O'nunla insanlık, sahil-i selamete çıkacak ve altın bir zaman dilimine ulaşacaktı. Beşer 'O' büyük nebiyi hangi sözlerle anlatırsa anlatsın, kelimeleri n'kıs, sevgisi eksik kalacaktır. 'Bir mü'min O'nu kendi nefsinden fazla sevmedikçe tam olarak iman etmiş sayılmaz.' Her şeyin ölçüye, tartıya vurulduğu o büyük buluşma gününde, alnını secdeye koyup 'ümmeti ümmeti' diye inleyen bir Peygamberdir 'O'. Çünkü 'O' her şeyiyle bir şefkat ve merhamet peygamberidir. Ümmetim olmadan cennete girmem diyen bir Peygamber için hangi birimiz ona metfun olmaz ki.' İşte ecdadımız da bu yüzden O'na (s.a.v.) metfun oldu. Metfun olmakla kalmadı, O'na derin bir muhabbet besledi. Hürmet etti. Asırlar boyunca Kutsal topraklara hizmet etti' diye konuştu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevşehir İl Müftülüğü tarafından konferans düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN