Bakanlık desteğiyle mandalar soy verdi

Giriş Tarihi: 24.4.2013

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından nesli giderek tükenmekte olan manda besiciliğine verilen destekler sayesinde Yozgat'ta yeni manda çiftlikleri kurulmaya başladı

Türkiye'de son yıllarda mandaların giderek azalması üzerine Gıda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından uygulanan "Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi" ile Yozgat'ta manda çiftçilikleri kurulmaya başlandı. Bu çiftçilerden bir tanesi Yozgat'ın Akdağmadeni İlçesi Güllük Köyü'nde bir çiftçi tarafından 100 baş manda ile kuruldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaaddin Özdemir, bakanlığın yüzde 50 hibe desteği ile hayata geçen proje sonucu Yozgat'ta kurulan ilk manda çiftliği olduğunu ve devamlarının da geleceğini söyledi.

MANDA BAŞINA BİN LİRA

Yozgat'ta yüzde 50 hibe desteği ile kurulmuş manda çiftliklerini artırmak için çalıştıklarını ve ilkinin de kuruluşunun tamamlandığını belirten Özdemir; "Yozgat ilimizde de ilk kez yapılan bir yer burası. Biz modern işletmeciliğe mandanın yetiştiriciliğinin yapıldığını burada vatandaşımıza aynı zamanda göstermiş oluyoruz. Örnek bir proje burası" dedi. Bakanlık desteği ile Akdağmadeni İlçesi Güllük Köyü girişinde manda çiftliği kuran Faik Ünlü isimli besici; "Manda desteği için İl Tarım Müdürlüğüne başvurduk ve sağ olsunlar gereken yardımı yaptılar. Biz 100 başlık manda projesini çıkarttık ve işletmemizi yaptık. Şuan da içersine hayvanlarımız aldık. Bundan sonra üretime geçeceğiz inşallah" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık desteğiyle mandalar soy verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN