Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitimin neferi

Giriş Tarihi: 1.5.2013

Türkiye'nin ilk köy kütüphanesini kuran emekli öğretmen Rasim Pehlivanoğlu, yaşamının çoğunu eğitimle iç içe geçirdi

Emekli öğretmen Rasim Pehlivanoğlu, 31 yıllık meslek hayatında yaşadıklarını kitaplaştırdı. İlk köy kütüphanesini kuran ve ilk defa bir ilçeye halk eğitim merkezinin açılmasını sağlayan 89 yaşındaki Pehlivanoğlu, emekliliğinde dahi makale ve kitap yazıyor. Türkiye'de çok az öğretmenin bulunduğu 1950'li yıllarda Kayseri Pazarören Köy Enstitüsü'nden mezun olan Pehlivanoğlu, burada ilkokula Başöğretmen olarak atandı.

BABALARI MAHKEMEYE VERDİ
Öğretmenliğe başladığı 1947 yılında Nevşehir Ürgüp'e bağlı Karain Köyü'nde okula gönderilmeyen kız öğrenciler için mücadele verdi. Pehlivanoğlu, köyde kızlarını okula göndermemekte direnen babaları mahkemeye verdi. Pehlivanoğlu, "Açtığım davalarda 6 kişi çocuklarını okula göndermediği için yargılandı. Çocuklar tarlada çalıştırıldığı için aileler okula göndermek istemiyordu. Hakimin 'neden kızını okula göndermiyorsun' diye sorduğu bir baba "kızım deli' yanıtını verdi. Halbuki kızı deli değildi. Sadece çok fazla şiddet gördüğü için yapılan en ufak bir harekette korkuyordu. Sonuçta çocuklarını okula göndermedikleri için bu babalar 1'er ay hapis cezası aldı. Ben de çocukları mahkeme kararıyla okula kayıt ettim. Bu şekilde okumalarını sağladığım çocuklardan şu anda Cumhuriyet Savcısı olan bile var" diye konuştu.

TÜRKİYE 'NİN İLK KÖY KÜTÜPHA NESİ

Köydeki tüm kız çocuklarını okula kaydeden Pehlivanoğlu, bununla da yetinmeyerek okuryazarlık oranını yüzde 100'e çıkarmak için köylüleri de okutmaya karar verdi. Okul çağı geçenler için akşam kursları düzenleyen Pehlivanoğlu, köy muhtarı ve imamla birlikte "Kütüphane Kurma ve Geliştirme Derneğini" kurdu. Köylüyü kahvehaneden kütüphaneye çekmeyi amaçlayan öğretmen Pehlivanoğlu, köydeki halı dokuma binasını kütüphaneye dönüştürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitimin neferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN