Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Murat TUNAY: Yeşil enerji uyanıyor…

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Dünyanın stratejik konularından 'enerji sektörü', Türkiye için önemli ayrıntılar içeriyor. Türkiye'de son yıllardaki büyüme ve sanayileşme rakamlarına paralel, enerji ihtiyacı da sürekli artıyor.
Kullandığı enerjinin yüzde 24-25'ini yerli kaynaklardan elde eden Türkiye, kalanını dışarıdan almak zorunda kalıyor. Yürütme organı, bu olumsuz durumu yok etmek için yeni stratejiler hayata geçiriyor.
Yeşil enerji üretimi konusuna geç başlayan ülkelerden olan Türkiye, son yıllarda bu açığını kapatarak, alanında öncü olan ülkeler seviyesine yükselmiş durumda. 'Yeşil Yerel Yönetim' projelerinin daha fazla zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi için, kurumlar seferberlik ilan etmiş gibi çalışıyor.
Yerli kaynakların daha fazla artırılması ya da kullanılan enerjinin pozitif anlamda tasarruf edilmesi konusunda ise belediyeler ve üniversiteler aktif çalışması gereken kurumlar olarak görülmeli. Yenilebilir enerji sektörü çift yönlü kazanımları olan bir alan. Sadece enerji üretimi ya da tasarrufuyla kısıtlı kalmayan bu sektör, ayrıca yeni iş alanları ve istihdamıyla da büyük avantaj sağlıyor. Almanya, on binlerce kişiye sağladığı istihdamla bu konuda iyi bir örnek.
Belediyelere 'İller'den destek

Yeşil enerji konusunda gelen son destek efektif sonuçlar doğuracak bir program içeriyor. İller Bankası'nın yerel yönetimlere yönelik son desteği, 'ilk destek' konusunda sıkıntı çeken belediyeler için bir atak oluşturtacak.
Zira banka, aydınlatma gibi çeşitli sistemlerini yenilenebilir enerjiye dönüştürmeleri için belediyelere teknik destek ve kredi imkanı vermeye başladı. Bu önemli adım; güneş, jeotermal, biyogaz ve rüzgar gibi yenilebilir enerji çeşitliliğine sahip Türkiye için önemli bir ayrıntı.
Yeni düzenlemenin kamuoyuna yansıtılması, gündem oluşturulması için sürekli bu konulardaki gelişmelerin paylaşılması ve desteklenmesi farkındalık meydana getirecek.
Devlet, belediyeler, üniversiteler, özel sektör ve STK'ların ortak hedefte buluşması ise hemen her konuda olduğu gibi bu anlamda da vazgeçilmez.
Sonuçta; Türkiye, yıllardır bir araya gelememe organizasyonunu devlet eliyle kırmaya çalışıyor. Son yıllarda enerji tasarrufu konusunda kamuoyunu bilgilendirici çalışmalara ağırlık veriliyor.
Çeşitli prodüksiyon ve tanıtım organizasyonlarıyla, halkın bu konuda göstereceği hassasiyetin hem kendi bütçesine hem de ülke bütçesine katkı sağlayacağı vurgulanıyor.
Herkesin ortak hedefte buluşacağı ortamlar, en yetkili kurumlar tarafından hayata geçiriliyor.
Gelecek yenilebilir yeşil enerjinin. Doğadan elde edilecek enerji hem fosil enerji kaynaklarına karşı bir alternatif hem de paranın devlet bütçesinde kalmasıdır. Yerel yönetimler de bu anlamda kendilerini proje öncüleri durumunda görmek zorundadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Murat TUNAY: Yeşil enerji uyanıyor…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN