Hayaldi gerçek oldu

Torku Şeker Spor takımı hem yurt içinde hem de yurt dışında aldığı ödüllerle adından söz ettiriyor. Binlerce öğrenci yetiştiren takım, 'Bisiklet Üniversitesi' olarak anılıyor

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Türkiye'nin ilk ve tek kıta bisiklet takımı olan ve 49'uncu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu şampiyonluğunun hemen ardından Azerbaycan Bisiklet Turu'nda da şampiyonluğu göğüsleyen Torku Şeker Spor takımının antrenörü ve şampiyon sporcuları hedeflerini Sabah Anadolu'ya anlattı. Torku Şeker Spor'un 8 yıl formasını giyen takımın Sportif Direktörü Mehmet Şafakçı "Torku Şeker Bisiklet takımı Türk bisiklet tarihine geçmiş ve bisiklet camiası tarafından 'Bisikletin Üniversitesi' olarak anılır hale geldi" dedi.

ÖDÜL AVCILARI
Torku Şeker Spor Bisiklet Takımı, kurulduğu tarihten itibaren Türk Bisiklet Milli Takımı'na 1000'in üzerinde sporcu kazandırdı, 2012 yılında yurtdışında katıldığı uluslararası turnuvalarda 9 birincilik, 4 ikincilik ve 5 üçüncülük elde etti. Yurtiçinde katıldığı yarışların yüzde 96'sını da kazanan takım, 2013 yılına da hızlı başladı. 2013 yılında katıldığı 6 ayrı uluslararası turnuvadan 7 birincilik, 5 ikincilik ve 7 üçüncülük elde eden Torku Şeker Spor, 25 yaşındaki genç bisikletçi Mustafa Sayar ile 49'uncu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Kupası'nı da kazanarak adını Türk bisiklet tarihine altın harflerle yazdırdı. Türkiye'deki yarışın hemen ardından katıldığı Azerbaycan Bisiklet Turu'nda da boy gösteren Torku Şeker Spor Bisiklet Takımı, Ukraynalı sporcusu Gretchyn Sergiy ile şampiyon olarak başarısını taçlandırdı.

OLİMPİYATA GİDİLDİ
Mehmet Şafakçı, "2005 yılında milli takım antrenörlüğü yaptığım dönemde bisiklet sporuna küstüm ve takım çalıştırmayı bıraktım. Ancak 2008 yılında Recep Konuk'un bisiklet sporuna verdiği önemi bildiğim için Torku Şeker Spor'un başına geçtim. Şampiyonluk elde ederek Türkiye'de böyle bir sporun var olduğunu insanlara hissettirdik. 40 yıl sonra olimpiyatlara sporcu gönderdik" dedi.

'Altyapıya önem verdik, meyvelerini topladık'
Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın kendileri için daha önce hayal gibi gözüktüğünü dile getiren Şafakçı, "Biz Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanmayı çok istiyorduk. Ancak bu bizim için daha önceleri hayal gibi gözüküyordu. Kulüp olarak altyapıya büyük önem verdik ve bunun meyvelerini almaya başladık. Haftanın her günü en az 2 saat idman yaptık. Bu kupaya Dünya Kupası gibi hazırlandık. Ben çocuklarımı uzun süre göremedim. Ama verdiğimiz emeklere değdi ve Türk bisiklet tarihinde bir ilki yaşatarak şampiyon olduk. Bakanlarımız telefonla bizleri tebrik etti. Şu an dünyanın dört bir yanından tebrik mesajları alıyoruz. Bu mutluluğu yaşadığımız için çok sevinçliyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayaldi gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN