Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onun işi engellileri şampiyon yapmak

Konya'da milli antrenör Emin Görmüş (73) sokak ve okulları gezerek tespit ettiği engelli gençleri halter ve bilek güreşine başlattı. O gençler şimdi dünya genelinde derece elde etti

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Konya'da bugüne kadar onlarca bedensel engelli genci halter ve bilek güreşi ile tanıştırarak onların tekrar hayata bağlanmasını sağlayan Emin Görmüş'ün sporcularının birçoğu ulusal ve uluslar arası turnuvalarda başarılar elde etti. 2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda rekor kırarak altın madalya kazanan Nazmiye Muslu'nun da hocası olan Görmüş, bu başarısı ile Almanya'daki Türk kuruluşları tarafından yılın antrenörü seçildi. Halter ve bilek güreşi sporlarına 40 yıldır hizmet eden milli antrenör Emin Görmüş son 15 yıldır kendisini bedensel engelli sporculara adadı. Bugüne kadar hiç sporla ilgilisi olmayan onlarca bedensel engelli genci halterci ve bilek güreşçisi yapan Görmüş, bilek güreşinde Dünya ve Avrupa 2'ncilikleri bulunan Ferhat Çıkmaz, halterde dünya 3'üncülüğü ve Londra Paralimpik Olimpiyatları'nda olimpiyat 4'üncüsü olan Yasemin Ceylan gibi birçok engelliyi madalyalara ulaştırdı. Tüm bunları hem spor hem de insanlık adına yaptığını belirten Emin Görmüş, "Ülkemizde bedensel engelliler ne yazık ki hayata küsmüş durumda. Ben gittiğim her yerde gördüğüm bedensel engelli gençlerimizi spora davet ediyorum ve bu yolla bulduğum pek çok genç hayal bile edemeyecekleri yerlere geldi. Kimi dünya şampiyonu kimi Avrupa şampiyonu kimi de milli takım sayesinde üniversiteli oldu. En önemlisi yeniden hayata döndüler" dedi. 73 yaşında olduğuna dikkat çeken Görmüş, sağlığının elverdiği sürece bedensel engelli sporculara yardım edeceğini bu işten emekli olmayı düşünmediğini vurguladı.

'HAYAL EDEMEDİĞİM YERLERDEYİM'
Emin Görmüş'ün kendisini okuduğu okulda bulduğunu söyleyen 2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda Olimpiyat 4'üncüsü olan Yasemin Ceylan, "Ben içime kapanık biri olduğum için çok çekinmiştim. Ama hocamız beni ikna edince spora başladım. İnsanlarla bile konuşamayan biriyken şuan Emin Hoca sayesinde hayal bile edemeyeceğim yerlerdeyim" diye konuştu. 2000'de Emin Görmüş'le iftar çadırında tanıştıktan sonra hayatının değiştiğini söyleyen 35 yaşındaki Ferhat Çıkmaz ise "Beni bilek güreşi sporuna davet etti. Çok şaşırmıştım o, bana benden daha çok inanmıştı. 2007 yılı içerisinde İsveç'te Avrupa, Bulgaristan'da Dünya 2'ncisi oldum. Daha sonra 2009 yılında İtalya'da Dünya, Bulgaristan'da Avrupa 2'ncisi oldum. Ben sanayide ufak tefek işler yapan biriydim. Ama Emin Hoca sayesinde milli forma giyip yurt dışında bayrağımızı göndere çektirerek büyük gurur yaşadım" dedi.

YILIN ANTRENÖRÜ SEÇİLDİ
2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda 106 kilo kaldırarak Paralimpik rekoru kıran Nazmiye Muslu'nun antrenörü de olan Emin Görmüş Almanya'da bulunan Türk kuruluşları tarafından yılın antrenörü seçildi. 8 Aralık'ta Almanya'nın Münih kentinde böyle bir ödül alacağı için çok mutlu olduğunu söyleyen Görmüş, " Ben yetiştirdiğim tüm sporcularla gurur duyuyorum. Onlar bir yerlere geldiği zaman bende mutlu oluyorum. Bu ödül benim için çok önemli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onun işi engellileri şampiyon yapmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN