Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selçuklu'dan Bosna tarihine önemli katkı

Yugoslavlarca 1950'lerde yıktırılan tarihi Saraybosna Mevlevihanesi Selçuklu Belediyesi ve TİKA'nın işbirliğiyle yeniden inşa edilerek açıldı

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Konya Selçuklu Belediyesi'nin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'yla (TİKA) birlikte yenilediği Saraybosna Mevlihanesi açıldı. Saraybosna Milyatska nehri kenarındaki Bentbaşı mevkisindeki mevlevihane açılışına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanısıra Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TİKA Başkanı Serdar Çam, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacibayriç, Konya Selçuklu Belediyesi Meclis üyeleri, Konyalı milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İLK MESNEVİ DERSİ
Açılış sonrasında mevlevihaneyi gezen heyet yetkililerden bilgi alırken töreninin ardından mevlevihanede ilk Mesnevi dersi yapıldı.

Altay: Çok mutluyuz
Mevlevihane 'nin ilk olarak 1463'te inşa edildiğini ancak 1600'lü yıllarda yıkıldığını söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 1781'de yeniden inşa edilen ancak 1951'deki eski Yugoslavya döneminde bir kez daha yıktırılan tarihi Saraybosna Mevlevihanesi'ni geçtiğimiz yıl TİKA ile birlikte yapmaya başladıklarını belirtti. Altay, "Bu mevlihanenin yapımına verdiğimiz destekten dolayı çok mutluyuz. Katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuklu'dan Bosna tarihine önemli katkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN