Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mertcan ile Ahmet 'hastane kardeşi' oldu

Giriş Tarihi: 22.5.2013

Konya'da, kalplerinde 3'er delik bulunan down sendromlu erkek bebekler dünyaya getiren iki anne, hastanenin aynı servisinde Allah'ın hediyesi olarak gördükleri oğullarıyla birbirlerine destek veriyor

Her ikisinin de sağlıklı birer çocukları vardı. İkinci bebekleri dünyaya down sendromlu ve kalplerinde 3'er delikle geldi. Hamilelik sürecinde bebeklerinin sağlıklı olarak dünyaya geleceği söylenen annelerin ortak görüşü ise "Onlar bize Allah'ın hediyesi ve burada hastane kardeşi oldular. Down sendromlu olacakları önceden ortaya çıksa bile yine de bebeklerimizi dünyaya getirirdik" oldu. Her iki anne de hastanenin çocuk servisinde yan yana yataklarda bebeklerinin sağlıklarına kavuşmasını bekliyor. Karaman'da yaşayan evli ve 6 yaşında sağlıklı bir kız çocuğu olan Vahide Dökme (36) geçtiğimiz yıl ikinci bebeğine hamile kaldı. Çeşitli hastanelerde yaptırdığı testlerde bebeğinin sağlıklı olarak dünyaya geleceği söylenen Vahide Dökme 6 ay önce Mertcan'ı dünyaya getirdi ancak Mertcan'ın kalbinde 3 delik olduğu ve down sendromlu olduğu ortaya çıktı. Vahide Dökme gibi evli ve 4 yaşında kızı olan Ayşe Sakayık da (26) ikinci bebeğine hamile kaldı. Ayşe Şakayık'a da yaptırdığı testlerde bebeğinin sağlıklı olarak dünyaya geleceği söylendi. Ayşe Şakayık 4 ay önce Ahmet'i dünyaya getirdi ve Ahmet'in de tıpkı Mertcan gibi kalbinde 3 delik bulunduğu ve down sendromlu olduğu belirlendi. Şu an her iki anne de kalbindeki deliklerin kapatılması için Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Servisi'nde bebeklerinin sağlıklarına kavuşmasını bekliyor.

BİRBİRLERİNE DESTEK OLUYORLAR
Yan yana yataklarda tedavi gören bebekler de hastane kardeşi oldu. Annelerden Vahide Dökme "Hamilelik sürecinde yapılan testlerde bebeğimin sağlıklı olarak dünyaya geleceği söylenmişti ancak bebeğim dünyaya down sendromlu ve kalbinde 3 delikle geldi. Şunu kalbimden söylüyorum yapılan testlerde bebeğimi down sendromlu olacağı belirlense bile ben yine de onu dünyaya getirirdim. O bana Allah'ın bir hediyesi. Hatta şu an burada tedavi görürken bile bebeğim enfeksiyon kapar diye en yakınlarımı bile hastaneye gelmemeleri konusunda uyardım. Mertcan ile Ahmet burada hastane kardeşi oldu. İnşallah kalplerindeki delikler ameliyata gerek kalmadan kapanır. Biz bir birimize sürekli destek oluyoruz" dedi. 4 aylık Ahmet bebeğin annesi Ayşe Şakayık da "Bebeğim tıpkı Mertcan bebek gibi kalbinde 3 delik ve down sendromlu olarak dünyaya geldi. Benim de Vahide hanım gibi sağlıklı bir yavrum var. Demek ki ikinci bebeklerimiz bize Allah'tan gelen bir hediye. Annelik böyle bir şey. Bebeklerimiz ve biz burada tanıştık. Birbirimize sürekli bebeklerimizin özel durumu ile ilgili bilgi veriyoruz ve ileride neler yapabileceğimizi konuşuyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mertcan ile Ahmet 'hastane kardeşi' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN