Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç ayların müjdecisi 'Şivlilik'

Giriş Tarihi: 22.5.2013

Konya'da her yıl üç ayların müjdecisi olarak kutlanan "Şivlilik" gününde fener alayları oluşturuldu. Sabah saatlerinde çocuklar ellerinde poşetlerle şeker topladı

Üç ayların başlamasıyla beraber Konya'da her yıl geleneksel olarak kutlanan "şivlilik", yine renkli görüntülere sahne oldu. Gece sokaklara dökülen binlerce çocuk şehrin dört bir yanında ateşler yakıp fener alayı oluşturarak, sokakları ışıl ışıl aydınlattı. Gece geç saatlere kadar süren şivlilik kutlamalarında yakılan ateşlerin üzerinden atlayarak eğlenen çocuklar, sabah da ellerine aldıkları torbalarla evlerin ve iş yerlerinin kapısını çalıp, "Şivli şivli şişirmiş, erken kalkan pişirmiş. İki çörek bir börek, bize namazlık gerek şivlilik" manisini okuyarak, şeker ve çikolatalarını topladı. Vatandaşlar ise tıpkı bayramlarda olduğu gibi bir gece önce hazırladıkları şekerleri çocuklara verdi. Bazı belediyeler de bu geleneğe sahip çıkarak, havayi fişek gösterileri ve çeşitli etkinlikler yaptı.

ŞİVLİLİK CANLILIĞI
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, belediye önünde şivlilik toplayan çocuklarla sohbet edip, çeşitli hediyeler verdi. Akyürek, "şivliliğin" Konya'nın önemli geleneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, geleneklerin, göreneklerin, değerlerin yaşatılmasının günümüz toplumu için de çok önemli olduğunu söyledi. Bunların manevi zenginlik sağladığını, gönül zenginliğine vesile olduğunu belirten Başkan Akyürek, "Konya'da şivlilik canlılığını mahallelerimizde görüyoruz. Tanıdıkları çevreden, komşularından çocuklarımızı hediyeler aldılar. Çocuklarımızın mutlu olması büyükleri de mutlu ediyor. Şivlilik geleneği Konya dışında pek yaygın değil. Bu geleneğimizi günümüz şartlarına uygun olarak devam ettirmek gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç ayların müjdecisi 'Şivlilik'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN