Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur ÖZTEKE: Konya'nın seçimlerinde favoriler kazandı

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Konya'nın geleceğinde önemli mihenk taşları olarak bilinen oda ve denek seçimleri Sanayi Odası Başkanlığı'nın dışında tamamlandı diyebiliriz. Mesela Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi 61. Olağan Genel Kurulu'nu 13 bine yakın çiftçinin katılımı ile yani rekor sayıda katılım ile yaptı. Sonuçta sandıktan Başkan Recep Konuk bir kez daha çiftçinin desteğini alarak dahası oyunu da ciddi bir oranda artırarak çıktı. Bu seçimin geçmiş seçimlere oranla açıklanmayan ama görenlerin, bilenlerin anladığı bir farkla yapıldı. Bu kez Recep Konuk'un karşısında tam beş ayrı gruptan oluşmuş güç birliği hareketi vardı. Ancak bir kez daha görüldü ki geçerli oylarının 9 bin 138'ini alan Başkan Konuk, beşli gruba karşı oylarını da üçe katlıyordu. Başkan Konuk bu genel kurulda da son derece profesyonelce, iyi hazırlanmış, rakamlarla bezenmiş, çiftçinin gönlüne giren bir konuşma yaptı. Başkan Konuk, dinleyenleri heyecanlandıran konuşmasının özellikle bir bölümünde üzüntüsünü dile getirirken haklı olarak bir yerde yaşanmışlıklara adeta isyan ediyordu. 14 yılda 28 dev modern tesisi hizmete sokan ve başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tarımın dev ülkeleri ile artık her alanda yarışan Konya Şeker, artık dışarıdan bilgi alan değil, bilgide yabancı devlerle yarışma parkuruna geçmişti. Çünkü dünyanın en büyük finans şirketleri Konya Şeker'i "Türkiye'nin en sağlam yönetilen 20 şirketi"nden birisi olarak açıklamıştı. Dümende Recep Konuk'un bulunduğu Konya Şeker artık sadece şeker ve çikolata üretiminde dünya markası olma işini çoktan aşmış, teknoloji ve bilgi merkezi odağı olma yarışındaydı. Sonuç ne olursa olsun son genel kurul Sayın Recep Konuk'un üstünlüğü ile sonuçlanırken bu farkın en büyük anlamı ise çeşitli platformlarda başkana karşı olan grupların ittifakı da bu ezici güç karşısında tuş oldu. Sandıkta yine çiftçinin iradesi kazandı.

BEKLENEN OLDU

KTO'da da Selçuk Öztürk-İsmail Hakkı Kolat çekişmesi yaşanırken seçim atmosferi iş dünyasına yakışır olgunlukta geçti. Yaşlı-genç, kadın-erkek tüm iş dünyası seçim sandıklarına son derece şık, düğüne gidercesine gelmişti. Salonda mükemmel bir rahatlık ve düzen söz konusuydu. Seçimden Selçuk Öztürk büyük oy farklı ile çıkarken İsmail Hakkı Kolat sonucu iş adamına yakışır olgunlukta karşılıyor ve ardından da KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevinden de istifa ettiğini açıklıyordu.

İSMAİL TURAN FARKI
Konya SMMMO'da delege iki adaylı seçimde mevcut Başkan İsmail Turan'dan yana tercihini kullanarak Başkan Turan'ın listesinin bile delinmesine izin vermiyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur ÖZTEKE: Konya'nın seçimlerinde favoriler kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN