Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatçıların kuş freni

Giriş Tarihi: 29.5.2013

Beyşehir Gölü'ndeki yat işletmecileri, üreme mevsimi nedeniyle bugünlerde Galapagos'u anımsatan adalara, kuşları rahatsız etmemek için tur düzenlememe kararı aldı

Beyşehir'deki yat işletmecileri, Pasifik Okyanusu'ndaki benzersiz yaban hayatıyla ünlü Galapagos Adaları'nı andıran Beyşehir Gölü'ndeki bazı adalara düzenlediği turları iptal etti. Yat işletmecisi Ahmet Bülbül, meslektaşları ile bir araya gelerek böyle bir kararı aldıklarını söyledi. Bülbül, Yılanlı Adası'nın, son yıllarda ilkbahar mevsimi ile birlikte balıkçıl, karabatak, ördek ve martı gibi su kuşlarının üreme alanı haline dönüştüğünü belirtti. Yoğun olarak turların düzenlendiği bu adaya daha çok balıkçılların yuva yaptığını, ağaçların hepsinde birer kuş yuvası görmeye başlandıklarını anlatan Bülbül, şunları kaydetti: "Adaya yaklaştığınızda kuşlar bundan rahatsız oluyor, yuvalarından kaçıyorlar. Yumurtaları da var ve bırakmak istemiyorlar. Biz gittiğimizde adanın etrafına konarak, gitmemizi veya uzaklaşmamızı bekliyorlar. Kuşların rahatsız olmaması için böyle bir duyarlılığı göstermemiz gerekiyordu. Eğer teknelerimizle buraya turlarla sık sık gidersek, burada barınmaları mümkün olmayacaktı. Yaban hayatına verdiğimiz önem nedeniyle kuşları rahatsız etmemek adına artık Yılanlı Adası da dâhil, kuşların yuva yaptığı adalara gitmeme kararı aldık."

'YAKLAŞMIYORUZ BİLE'
Bir başka yat işletmecisi Mehmet Kesen ise göldeki yaban hayatının korunmasına ayrı önem verdiklerini ifade ederek, "Yaban hayatına, aldığımız bu kararla katkımız olursa, ne mutlu bize... Artık kuşların yavruladığı adalara kesinlikle gitmiyoruz, hatta yaklaşmıyoruz bile... Şimdi sahil turları yapıyoruz. Talep gelirse kuşların üreyip yuva yapmadığı adalara turlar düzenleyebiliriz" dedi. Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği Şefi Mehmet Şener de yat işletmecilerinin aldığı kararı son derece sevindirici bulduklarını söyledi. Beyşehir Gölü'nde irili ufaklı 33 ada bulunuyor. En yoğun yaban hayatı popülasyonu ise üzerinde Selçuklu dönemi eserleri kalıntılarının bulunduğu Kızkalesi ile Yılanlı Adası'nda gözlemleniyor. Beyşehir Gölü ve çevresi, tatlı sularda yaşayan kuş türleri açısından, Türkiye'nin en zengin sulak alanlarının başında geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatçıların kuş freni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN