Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güzin KIRSAÇLIOĞLU: Dişler neden çürür?

Giriş Tarihi: 19.6.2013
Ağzımızda bulunan bakteriler çoğunlukla dişlerin ve dilin üzerindedir ve özellikleri açısından şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir.
Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına neden olur. Diş doktorlarının kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.
Uzun yıllar, nedeni bilinmeyen bir hastalık gözüyle bakılan diş çürüğünün günümüzde "çok sebebe bağlı bir hastalık" olduğu anlaşılmıştır.
Diş çürüğünün başlıca 3 etkeni vardır:
-Bakteri plağı (Diş plağı adı da verilir), -Karbonhidratlı gıdalar (Şeker, un... gibi), -Kişinin yapısal özellikleri. Örneğin diş yapısı, tükürüğün miktarı ve kalitesi.) Diş sağlığı dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi değişikliğe uğrarsa, çürük ortaya çıkar.

NASIL OLUŞUR?
Çürük,daima dişin yüzeyinden başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir. Dentin, mineden daha fazla organik madde içerir. Bu nedenle çürük bu tabakada daha çabuk yayılarak dentini bir burgu gibi deler fakat çürüğün ilerleme hızı, kişiden kişiye ve dişten dişe çok değişir.
Minenin çok sert ve kalın olduğu dişlerde çürük zor ilerlerken, minenin ince olduğu dişlerde çabuk ilerler.

NASIL ANLARIZ?
Çürük ve oyulmuş bir diş, koyu renkli boşluğuyla kolayca tanınır. Fakat bazen çürük çukurcuğu gizli kalır ve diş hekimi ancak yardımcı tanı araçlarıyla (mesela diş röntgeni gibi) teşhis koyabilir. Dişteki matlaşma ara yüzdeki çürüğün belirtisidir. Ağız kamerasıyla Hekiminiz bunu hemen fark eder.
Çoğu zaman çürük, diş olukların da ya da birbiriyle kesiştiği yerde, dişin boyun kısmında görülür. İki diş arasında kalan gizli çürükler uzun süre fark edilmez. Bu tür çürüklerde kişi yumuşak bir şey yerken dişinin birden bire kırıldığından bahseder.
Diş çürüğünde diş hekimine gitmeyi gerektiren en önemli belirti genellikle ağrıdır.

NE YAPMALIYIM?
İlk yapılması gereken şey diş hekimine gitmek ve onun önerilerine uymak olmalıdır. Diş çürümesinin önüne geçmek için süt azı dişleri çıkar çıkmaz fırçalamaya başlamak gerekir. Birçok ağız bakım ürününü bilinçli kullanmak, karbonhidrat içeren gıdaları tüketir tüketmez dişleri fırçalamak.Fırçanın olmadığı durumda en azından ağzımızı çalkalamak da gerekir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzin KIRSAÇLIOĞLU: Dişler neden çürür?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN