Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarıveliler'de çekirge istilası

Giriş Tarihi: 20.6.2013 15:02

Karaman'ın Sarıveliler ilçesinin yaylalarını istila eden çekirgeler, ekili arazilere büyük zarar veriyor.

Karaman'ın Sarıveliler ilçesinin yaylalarını istila eden çekirgeler, ekili alanlara büyük zarar veriyor. Çekirge istilasının yaşandığı yaylalarda incelemelerde bulunan Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur, çekirgelerin ilçeye bağlı Boyalı, Ütmelik ve Üçtaş yaylalarını istila ettiğini söyledi. Çekirgelerin her geçen gün sayısının arttığını belirten Samur, "Çekirgeler bu yaylalardaki vatandaşların ekili arazilerine büyük zarar veriyor.

Bunlarla da yetinmiyor, ilçe halkının en büyük gelir kaynağı olan ve yurt dışına ihracatı yapılan kiraz ağaçlarındaki kirazları da yapraklarıyla birlikte yiyor. Durumu Sarıveliler İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bildirdik. Onlar da ilaçlama çalışması yaptı. Ancak ilaçlamalar çekirgeyi bitirmeye yetmedi ve sayıları artmaya halen devam etmektedir. Biz bu çekirgelerin nereden geldikleri ve yok edilmeleri için yetkililerin bunu araştırmasını, mağdur olan vatandaşların da mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz" diye konuştu.
Ekili arazileri zarar gören vatandaşlar ise, çekirgelerden artık bıktıklarını söyleyerek, "Ne ekersek çekirgeler yiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıveliler'de çekirge istilası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN