Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan öğretmenin 11 yıllık başarısı

Giriş Tarihi: 26.6.2013

Konya'da henüz ilkokul sıralarında okuyan 16 öğrenciyi 7 bin kişi arasından seçerek spora kazandıran beden eğitimi öğretmeni Hasan Bakar, 11 yılda şampiyon bir takım yarattı

Konya 23 yıllık beden eğitimi öğretmeni Hasan Bakar'ın başarısını konuşuyor. Bolu'da 1999 depreminde evi hasar gördükten sonra 2003 yılında Konya Lisesi'ne atanan Beden Eğitimi Öğretmeni Hasan Bakar, Selçuklu Belediyespor ile temasa geçerek okullar arası hentbol seçmesi düzenlemeye karar verdi. Hasan Öğretmenin öncülüğünde 11 yıl önce Konya'da 12 ilkokulda 8 yaşındaki 7 bin öğrencinin katıldığı hentbol seçmeleri düzenledi. Başarılı bulunan 350 öğrenciye 5 yıl boyunca hentbolu sevdiren ve püf noktalarını anlatan Hasan Öğretmen 5 yılın sonunda 16 öğrencisi ile yoluna devam etme kararı aldı. Hasan Bakar öğrencileri ile birlikte 5 yılda 4 Türkiye Şampiyonluğu, 1 Türkiye 3'üncülüğü elde etti. Hentbol 1'inci Lig A klasman'dan Süper Lig'e çıkma şansını play-offlarda kaybeden Hasan Bakar ve öğrencilerinin ortak hedefleri Süper Lig ve Avrupa Şampiyonluğu.

BİLİMSEL METOD

2003'te 7 bin öğrenci arasından seçtiği 350 öğrenci üzerinde bilimsel araştırmalar yaptığını dile getiren Hasan Bakar, "Bu 350 öğrenciyi seçtikten sonra bu çocukların anne ve babaları hatta dayılarının boy ortalamasını aldım ve ne kadar uzaya bileceklerini bilimsel metotlar kullanarak tespit ettim. Vücut ölçülerini alıp kas ve kemik yapılarını inceledim. Mental ve sosyal yapılarını inceleyerek hentbol sporuna yatkın olup olmadıklarını araştırdım. Bu çalışmalar bir yılımı aldı" dedi.

AYNI OKULDA TOPLADI

Hasan Öğretmen 16 öğrencisinin spordan kopmamaları ve birlikte mücadele etmeleri için özel okullarla temasa geçerek çok cüzi ücretlerle ortaokul ve lisede aynı okullarda okumalarını sağladı. Hasan Öğretmenin tüm çalışmaların ardından bugün gelinen noktada ilkokul sıralarında aldığı 16 öğrencisi şu an profesyonel olarak hentbol oynuyor ve milli takım seviyelerine ulaştı. Öğrencileri ile aralarında ortak karar aldıklarını belirten Hasan Öğretmen "Bu çocuklar o dönemde hentbolu dahi bilmiyorlardı. Onlara önce hentbol topunun nasıl tutulacağını, nasıl pas atılacağını öğrettim. Bu öğretim aşaması yaklaşık 5 yıl sürdü ve bunun meyvelerini 5 yılın sonunda ilk olarak Türkiye Şampiyonu olarak aldık. Daha sonra ise aramızda ortak bir karar alarak takımı Süper Lig'e çıkartana kadar ayrılmamaya söz verdik" diye konuştu. Bakar "Bu takım bir ekol haline geldi. Öğrencilerim ve ben büyük takımlardan transfer teklifleri aldık. Hatta bana onları vermem için büyük paralar önerdiler. Ancak ben 11 yıl önce bu çocuklarla bir hedef koydum. 15 yıl sonra bu takım Avrupa Şampiyonu olacak. Bu nedenle ne ben onları ne de onlar beni yarı yolda bırakacak. Biz bir aile takımı olduk. Biz buralara bilinçli olarak geldik ve bu takım 4 yıl sonraki Hentbol Milli Takımı'nın omurgasını oluşturacak. Avrupa Şampiyonu olmadan ve Süper Lig'e çıkmadan takımdan ayrılmak yok" dedi.

'HENTBOLÜ BİLMİYORDUM'
Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencisi ve Selçuklu Belediyespor Hentbol Takımı Kaptanı Alper Özkan şöyle konuştu: "Hasan hocamız bizi yanına ilk aldığında daha hentbolun ne olduğunu bilmiyordum. Ancak yaşım ilerledikçe bu spor benim yaşam tarzım oldu. Hentbolla tadamayacağım duygular tattım. Milli olma gururu yaşadım. Genç yaşımda yurt dışına çıktım. En önemlisi bu spor beni üniversiteli yaptı. Biz kendimizi başarıya odakladık ve bu başarının geleceğine tüm kalbimizle inanıyoruz."

EŞİM İNANMADI
Öğrencileri ile birlikte daha önce yapılmamışı yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Bakar "Bu yola çıktığımda eşim benim hayal gördüğümü düşünüyordu. Ancak Türkiye Şampiyonlukları geldikçe o da ikna oldu. Bu işe başlarken benim bir felsefem vardı. Türkiye'de 14 milyon öğrenci ve 700 bin öğretmen var. Bu öğretmenler 20 öğrenciyi kendi himayesine alsa Türkiye'de eğitim sorunu ortadan kalkar. Ben 16'sını himaye aldım ve başarılı sporcu olmalarını sağladım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan öğretmenin 11 yıllık başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN