Oto tamircisinden zamanda yolculuk

Oto tamircisi Mehmet Ali Bayram'ın tozlu ve yağlı tamirhanesindeki 'Nostalji Odası', otomobilini tamire getirenleri geçmişte keyifli bir yolculuğa çıkarıyor

Giriş Tarihi: 3.7.2013
Kayseri'de yaşayan oto tamircisi Mehmet Ali Bayram, hem antika aşığı hem de nostalji tutkunu. Tamirhanesinin üst katını 'Nostalji Odası'na dönüştüren Bayram, koleksiyonuna kattığı antika eşyaları bir köşeye koyup saklamıyor. Bu eşyaları kullanmayı tercih eden tamirci, tarih kokan antikalarının bulunduğu oda için "Orada huzur bulup, nefes alıyorum. Bütün stresimi atıyorum" diyor.

"HAYRANLIK DUYUYORUM"
Nostaljiye olan merakının çocukluğundan geldiğini söyleyen Bayram, durumu şöyle özetliyor: "Bu malzemelerin bir kısmı dedelerimden kaldı. Ben de elimden geldiğince çoğaltmaya çalıştım. Bu eşyaların bazılarını eşimiz dostumuz getirdi. Bazılarını ise hurdacılardan satın adım." Geçmişte dedelerinin ne şartlarda yaşadığını anlamak için bu koleksiyonu oluşturduğunu belirten Bayram, "Eski yaşantılar, eski evler benim hayranlık duyduğum şeyler. Eskiden öyle evler yapılırdı ki yıllarca sorun olmazdı. Ufak tadilatlarda çok uzun yıllar kullanılabilirdi. Şimdiki evler ayakta durmaktan aciz" diye konuştu.

"İMDADIMA YETİŞİYOR"
Antikaya merakının ilkokul yıllarında başladığını belirten Mehmet Ali Bayram, tozlu raflardaki antika eşyaları çocuk gibi sevdiğini söylüyor. İş stresinden bunaldığı zamanlarda 'Nostalji Odası'nın imdadına yetiştiğini ifade eden Bayram usta, "Yorulduğumda koleksiyon odama çıkıp ispirto ocağımı yakıyorum. Cezvemi üzerine koyuyorum, gramofonu veya pikabımı açıyorum. Plak çalarken kahvemi içiyorum" dedi.

Markaj altında
Koleksiyonunda yer alan 800 antikanın, birçok antikacı tarafından satın alınmak istendiğini belirten Bayram, teklif edilen yüksek meblağlı rakamlara rağmen tüm teklifleri geri çevirdiğini söylüyor. Bayram, özellikle 1960 yıllara ait birçok antika esere sahip. Koleksiyonda radyodan plağa, semaverden eski telefonlara birçok eser yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oto tamircisinden zamanda yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN