2023 hedefi 1 milyon turist

Giriş Tarihi: 9.7.2013

Türkiye'deki ender kimlikli kentlerden birisi olan Tokat, 21 farklı ayırt edici özelliğiyle tanıtılacak. Turizm Eylem Planı'na göre hedef şu an 300 bin olan turist sayısını 2023'te 1 milyon turiste çıkarmak

Tokat'ın özgün kültür, tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak için Tokat Valiliği'nin himayesinde, Tokat Sanayi ve Ticaret Odası ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, Tokat Turizm Tanıtma Derneği (TUDER) tarafından hazırlanan "Tokat İli Sürdürülebilir Turizm Stratejisi Eylem Planı" hayata geçiriliyor. Şubatta hazırlanan eylem planıyla Tokat'ın şu anda yıllık 250-300 bin olan turist sayısının 1 milyona çıkarılması hedefleniyor. Eylem planı hakkında bilgi veren Tokat Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Kadir Özbilgin planla kentin turizm değerlerinin öne çıkarıldığını söyledi. Özbilgin "Eylem planının amacı turizmi geliştirmek için yol haritası çıkarmak. Turizmdeki sorunları ve çözüm yollarını bulmaya çalıştık. Tokat'ı 21 farklı ayırt edici özelliğini öne çıkarmak suretiyle tanıtmak istiyoruz" dedi.

KİMLİKLİ KENT VURGUSU

Tokat'ı 'kimlikli bir kent' yapmak için çalıştıklarını belirten Özbilgin "Amaç 2023'e kadar turist sayısını yılda 1 milyona çıkarmak. Şu anda turist sayısı 250-300 bin arasında. Turizmi tarih, kültür ve doğa turizmi olarak geliştireceğiz. Tokat termal turizm de, tarım turizmin de, yamaç paraşütü, kano ve raftingde zengin bir potansiyele sahip" diye konuştu. Tokat Valisi Mustafa Taşkesen de kentin turizm potansiyeli olduğunu ancak yeteri kadar bilinmediğini söyledi. Taşkesen "Bilinse bile ana güzergahlara, mesela bir Karadeniz'e, Amasya kadar yakın değiliz. Anayol merkezimizden geçmiyor ama bir avantajımız var; çok bakir bir turizm yeri olması. Dediğim gibi milletimizin Anadolu'ya ayak bastıktan sonra yaptığı sonra en eski cami burada. İlk tıp medresesi yine Tokat'ta" dedi. Taşkesen "Turizmde öncelikle yerli turizm konusuna ağırlık vereceğiz. Çünkü İstanbul'da 300 bin civarında hemşehrimiz var. Öncelikle onları şehirlerine getirme planımız var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023 hedefi 1 milyon turist
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN