Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu fakülte Konya'nın havasını değiştirecek

Giriş Tarihi: 17.7.2013

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, "Yeni açtığımız Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile havamız değişecek" dedi

Konya'da 2.5 yıl önce kurulan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, SABAH Anadolu'ya, yaptıklarını ve bundan sonraki hedeflerini anlattı. Üniversitesinin ana kampusunun 5 yıl içerisinde tamamlanıp, kendilerine teslim edilmesini beklediklerini belirten Şeker, "Şu anda kurumsal kimlik oluşturuyoruz, her türlü altyapı sorunları ile ilgileniyoruz. Bunlar büyük ama görülmeyen işler. Mevcut bazı binalarımız (eğitim fakültesi, tıp morfoloji binası) bu sene bakımdan geçti ve daha modern ve kullanışlı hale geldi. Köyceğiz Kampusumuzun birinci etap inşaatları bu yıl sonu bitip, eğitim ve öğretime hizmete sunulacak. Önümüzdeki yıl hızlı bir şekilde ikinci etaba başlanacak. Bunun tamamlanma süresi devlete kalmış bir durum. Kampusumuzun TOKİ üzerinden yapılacağını düşünürsek, 5 sene içerisinde bize teslim edilir. Biz de 7-8 sene içerisinde borcunu öderiz diye düşünüyoruz. Bunun yanında biz kampusumuzun çevre dostu, yeşil bir alan içerisinde olması için Orman Müdürlüğü ile ağaçlandırma ve çevre düzenlemesi protokolleri imzaladık" dedi.

DİKEY BÜYÜME
Üniversite yönetimi olarak aldıkları karar doğrultusunda, 25 bin öğrenci sayısını geçmeyi düşünmediklerini belirten Prof. Dr. Şeker, çok öğrenci ve akademisyenin güçlü üniversite demek olmadığını söyledi. Üniversitelerin başarılarını ortaya koyduğu bilimsel çalışmalar ve topluma yön veren fikirlerinden geçtiğini belirten Rektör Şeker, şunarı söyledi: "Türkiye'de öğrenci politikası değişecek. Ülkemizde çok daha az öğrenci sayısı olmasına rağmen, ortaya koyduğu kaliteli bilimsel çalışmalar ile ön plana çıkan ve rüştünü ispat eden üniversiteler var. Biz de bu üniversiteler gibi olmak istiyoruz ve 25 bin öğrenci bandını aşmak istemiyoruz. Bu öğrencilerimizin 4'te 1'inin yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmasını istiyoruz. Amacımız yatay değil, dikey büyümedir. Kaliteye bu şekilde ulaşacağımızı düşünüyoruz."

'HAVAMIZ DEĞİŞECEK'
Üniversitelerin şehre artı değer kattığı gibi şehrin de üniversitelere ayrı artı değer kattığını belirten Prof. Dr. Şeker, bu yıl öğrenci almaya başlayacakları Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Konya'nın havasını değiştireceklerini söyledi. Açılan yeni bölümün Türkiye'nin 2023 hedefleri ile örtüştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Şeker, "Çağ uzay ve havacılık çağı. Bu yıl ilk kez öğrenci alacağımız Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, hedeflerimizle paralellik gösteriyor. Bir uçağın en az 5 bin parçası var ve Konya Sanayisi, bu parçaların en az 3500'ünü üretebilecek konumda. Bu sektör genel olarak yabancıların elinde ve Türkiye bu sektöre yatırım yapmak zorunda. Bizde Konya'da bu işin eğitimini vererek işe bir tarafından başlamış oluyoruz. Bu fakülteyi bitiren öğrencilerimiz de sivil havacılık alanlarında söz sahibi olup, ülke ekonomisine katkıda bulunacaklardır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu fakülte Konya'nın havasını değiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN