Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemalettin GÜRSOY: İki çocuk için 4 yıllık prim yeter

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Bugünkü konumuz doğum borçlanması ve yurtdışı borçlanması üzerine. Sizden gelen bu sorulara yürürlükteki Sosyal Güvenlik mevzuatı kapsamında yanıt vereceğiz. Sorular şöyle...
Yaşım 55. 1976 yılında 95 günlük prim ödemişliğim var. Toplu ödeme yapıp emekli olabilme şansım nedir? Bilgi verirseniz sevinirim. Esra Gülsoy Esra Hanım. 95 günlük prim ödemesiyle emekli olmanız mümkün değil. Maalesef geriye doğru prim ödeme şansınız da yok. Yeni çıkan torba yasa kapsamında doğum borçlanması yaparak prim gün sayınızı 3 bin 600 güne tamamlayıp emekli olabilirsiniz.

Emeklilik için sigorta şart

Fransa'dan kesin dönüş yaptım. 37 yaşındayım ve SSK ödemek istiyorum. 12 yıl yurtdışında çılıştım. Şuan ev hanımıyım. Emekli olabilme şansım nedir? Çiğdem Sarı - Değerli okurum. Önce sigorta başlangıcı yaptırmanız şart. Sonra yurtdışı borçlanmanızı yaparak emekli olmanız mümkün.

Doğum borçlanması var

İki çocuk ennesiyim. Borçlanma emekliliği için nasıl bir yol izlemeliyim? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler. Sema Karagöz - Doğumlarınız sigorta başlangıç yılından sonraysa iki çocuk için 4 yıl bin 440 gün borçlanma yapabilirsiniz. İşlemleriniz için SGK'ya başvurunuz gerekiyor.

Yurtdışı borçlanma yapın

40 yaşında iki çocuk annesiyim. Yaklaşık 16 yıldır yurtdışında kaldım. Ancak bu süre içinde çalışmışlığım yok. Türkiye'ye döndüğümde emekli olabilme şansım var mıdır? Teşekkürler. Esma Kevser - Esma Hanım. Kesin dönüş yaptığınızda emekli olma şansınız tabii ki var. Önce Türkiye'de işe giriş yaparak SSK sicil numarası alınız. Aldığınız bu numara üzerinden borçlanmanızı yaparak 47 yaşında emekli olursunuz.
***
234 lira geliri olana maaş yok
Yüde 94 raporlu zihinsel engelli çocuk annesiyim. Çocuğum adına araç alabilir miyim? Ayrıca sigortalı olmam özürlü maaşı almasına etken olur mu? Nezire Akkaya
Çocuğunuzun adına ÖTV-KDV ve MTV ödemeden araç alabilirsiniz. Diger sorunuza gelince; 2022 Sayılı Yasa'daki hüküm açık. Sigortalı olmanız ve geliriniz muhtaçlık sınırının üzerinde olduğundan ve çocuğunuzun velayeti sizde bulunduğundan "özürlü maşı" alamazsınız.

Birinci derece sakatlara 15 yıl
İlk siigorta başlangıç yılım 2003. Elimdeki yüzde 80 engelli raporuyla ne zaman emekli olabilirim? Şahin Uslu
Değerli okurum. Sizin gibi birinci derece sakatların emeklilik süresi 15 yıl, 3 bin 600 gün. Verdiğiniz bilgilere göre şu ana kadar 10 yıl sigortalılığınız bulunuyor. Arada boşluğunuz yoksa şu an 3 bin 600 gün prim gününüz var. Prim gün sayınız tamam, 5 yıl sonra emekli olursunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemalettin GÜRSOY: İki çocuk için 4 yıllık prim yeter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN