Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UĞUR ÖZTEKE: Konya enerji tarlalarına hazır

Giriş Tarihi: 17.7.2013

Hızla gelişen ve büyüyen dünyamızda su gibi hava gibi enerji de gelecekte asla olmazsa olmazlarımız arasında yer alacak olan stratejik bir konu.
Tüm bu gelişmelere paralel olarak ülkemizde de enerji talebi her geçen gün artmakta dolayısıyla da yatırım bu talebin gerisinde kalmakta.
Enerjide dışa bağımlığının azaltılması için bölgesel bazda pek çok ciddi tedbirler alınıyor. Tüm bu çalışmalar çerçevesinde Konya ve bölgesinde de 2023 hedefleri doğrultusunda enerji programı hazırlandı ve bu çerçevede de düğmeye basıldı. Konya bölgesinde enerji tüketiminin Türkiye ortalamasının üstünde olduğu gerçeği ile bölgede enerji yatırımlarının hızla hayata geçirilmesi gerekiyor. Mevcut gerçekler ve bölgenin potansiyeli yan yana konulduğu zaman bölgede ilk dikkat çeken ümit veren rakam 1,8 milyar tonluk kömür rezervi ile öne çıkıyor. Bu rakam ise Türkiye'nin ürettiği elektriğin %5'inin karşılığı demek.
İşte bu nedenle de bölgede ilk aşamada zengin kömür rezervlerine sahip bulunan Karapınar ilçesinde termik santral kurulması planlanmış durumda. Bölgenin coğrafi yapısı incelendiği zaman enerji konusunda yatırımcıyı harekete geçirecek ikinci hamle ise rüzgâr tribünleri. Farklı rüzgâr hızlarında elektrik üretebilecek tribün teknolojisinin gelişmesi nedeniyle bölgenin orta derece rüzgâr varlığına sahip olan ilçeleri belirlendi.
Bu ilçelerde Seydişehir, Taşkent, Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla olarak Konya ve Karaman illerinin güney ilçelerinde yer alan güçlü elektrik üretme imkânına sahip bölgeler olarak belirlendi.
Bu ilçelerde rüzgâr enerjisi potansiyeli Çanakkale Bölgesi kadar güçlü olmasa da bölgede rüzgârın sürekli olması rüzgâr enerjisi yatırımını avantaja çeviriyor. Enerjide, bölgenin bir diğer artısı ise güneş enerjisi. Bölgenin Türkiye'nin güneş ışığından en fazla faydalanan bölgelerinden biri olması ve coğrafyası, geniş düzlükleri, düşük nem oranı ile güneş enerjisi açısından elverişli olması nedeniyle bu alana da yatırımların yönlendirilmesi için geniş kapsamlı çalışmalar hedefleniyor.
Bunun içinde özellikle yabancı yatırımcıların bölgede çalışmalar yaptığı da biliniyor.
Tüm bu güzel işaretler ele alındığı zaman bölgede Karapınar en şanslı ilçe olarak dikkatleri çekiyor.
Çünkü ilçe zengin kömür rezervlerinin yanı sıra, güneş enerjisi açısından da bir farklı şans elde etmiş durumda.
Bu nedenle de Karapınar'da "Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi" ilan edilerek güneş enerjisi yatırımlarına tahsis edilmek üzere yaklaşık 60 milyon metrekarelik iki ayrı arazi belirlenmiş durumda.
Bu belirlenen arazilerin tamamına 1 MW'lık güneş tarlası kurulması durumunda 4,89 milyar euro, tamamına 128 MW'lık güneş tarlası kurulması durumunda ise 7,41 milyar euro tutarında yatırım çekebilme potansiyeli bulunuyor.
Böylece bir tarım şehri, bir sanayi şehri, bir kültür şehri, bir turizm şehri olma yolunda kendi öz kaynaklarını ön plana çıkartarak farklı açılardan kimlik arayan şehir son enerji planlaması ile kısa bir süre sonra enerji tarlaları ile ön plana çıkacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UĞUR ÖZTEKE: Konya enerji tarlalarına hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN