Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ta Bilal Şahin Külliyesi ramazan geleneklerini yaşatıyor

Giriş Tarihi: 20.7.2013 10:54

Bilal Şahin külliyesinde her akşam ve teravih namazından sonra düzenlenen etkinliklerle Ramazan gelenekleri yaşatılmaya çalışılıyor.

Bilal Şahin Külliyesinde her akşam 100 kişilik iftar verilirken, teravih namazının ardından kurulan masalarda çay, lokum, bisküvi ve zemzem ikram ediliyor. Okunan Kuran'ı Kerim ve söylenen ilahilerle vatandaşlar Ramazan ayını dolu dolu yaşıyor. Sohbet odalarında ise vatandaşlar toplanarak sohbet ediyor.

'ta geleneklerin yaşatılması bakımından her gün farklı programların düzenlendiği külliyeye vatandaşlar büyük ilgi gösterirken zaman zaman etkinliklere Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı başta olmak üzere Belediye Başkanı Yusuf Başer, milletvekilleri, daire müdürleri de katılarak halk ile iç içe olup sahura kadar devam eden sohbetler edip, söylenen ilahileri dinliyor.

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, ilde Bilal Şahin Külliyesinde Ramazan ayının maneviyatına uygun programlar düzenlediğini belirterek, 'Ramazan ayı münasebetiyle Yozgatımızda çok değişik etkinlikler oluyor. Bunlardan birisi de Bilal Şahin Külliyesindeki bir ilahi korosu var. Hem yurt dışından gelen hocalarımız hem de ilimizdeki görevli hocalarımız seslendirdikleri güzel ilahilerle bu manevi atmosferi yaşamanın ayrı bir güzelliğini ortaya çıkarıyor. Bir Osmanlı geleneği, kültürümüzde özümüzde olan bir geleneğimizi bu şekilde yaşıyoruz. Semazen gösterimiz benim ilgimi çektiği kadar halkımızın da büyük beğenisini topladı. Ben bu vesile ile hayırsever işadamımız Bilal Şahin Bey'e böyle güzel farklı etkinlikleri halkımızla buluşturduğu için teşekkür ediyorum" dedi.

Beldiye Başkanı Yusuf Başer de, külliyede Ramazan ayı dolayısıyla her gün farklı etkinlikler düzenlendiğini ve halkın da büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Başkan Başer, "Kültürümüzün örf ve adetlerimizin yaşatılmasına Bilal Şahin Bey burada düzenlediği etkinliklerle katkı sağlıyor. Burada her gün teravih namazı sonrası çay ikramı bisküvi ve lokum ikramı bunun yanı sıra zem zem ikramının yapılması herkesi memnun ediyor. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal ise hayırsever işadamı Bilal Şahin'e Türk kültürüne örf ve adetlerine yakışır farklı etkinlikleri halkla buluşturarak yaşatılmasına katkı sağladığını belirterek, 'Halkımız büyük ilgi gösteriyor. İlimizde Ramazan ayına uygun etkinlikler düzenlenmesi çok güzel. Külliyeler eskiden de ibadet yapmanın yanında aş evleriyle kütüphaneleriyle, şifahaneleriyle hizmet sunuyordu. Bugün ilimize bu külliyeyi kazandıran ve düzenledikleri etkinliklerle halkımıza farklı bir ortam oluşturan Bilal Şahin Bey'e teşekkür ediyorum' dedi.

Hayırsever İşadamı Bilal Şahin de, Ramazan ayında İstanbul gibi büyük şehirlerde bu ayın maneviyatına uygun farklı etkinlikler düzenlendiğini belirterek on bir ayın sultanı Ramazan'ı Yozgat'ta da en iyi şekilde yaşamak ve yaşatmak için her gün farklı programlar düzenlediklerini söyledi. Şahin, "Amacımız dinimize uygun örf ve adetlerimizin yaşatılması gelecek nesillerimize de bu kültürümüzün ve geleneklerimizin aktarılması için bu tür etkinlikleri düzenliyoruz. Külliyemize vatandaşlarımız yoğun ilgi gösteriyor bu da bizleri oldukça mutlu ediyor. Burada ikramlarımız oluyor. Vatandaşlarımız teravih namazından sonra masalarda aileleriyle, dostlarıyla birlikte hem muhabbet ediyor hem de verilen ikramları tadıyor. Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle vatandaşlarımız geç saatlere kadar bazen sahura kadar bu güzel atmosferi yaşamaya çalışıyor. İnşallah bu mübarek Ramazan ayı boyunca her gün farklı etkinliklerle halkımızla birlikte olacağız" diye konuştu.

Vatandaşlar da Yozgat'ta ilk defa Ramazan ayında her gün farklı etkinlikler düzenlendiğini belirterek hayırsever İşadamı Bilal Şahin'e teşekkür etti. Yurt dışından gelen bir vatandaş ise, 'Birkaç günlüğüne buraya misafir olarak geldik. İsveç'te geçici olarak görev yapıyorum, ortam çok güzel, emeği geçenleri canı gönülden kutluyorum. Türk kültürünü, Türk İslam kültürünü, Selçuklu, Osmanlı kültürünü temsil eden harika bir yer. Türk kültürünü yurt dışında ve içinde tanıtma adına çok güzel mekan oluşturulmuş. Ben de burada yapılan etkinlikleri kaydedip İsveç'te düzenlediğimiz toplantılarda izlettireceğim' şeklinde konuştu.
Bu arada, Külliyede Recep Kunduz'un söylediği ilahiler eşliğinde sahne alan semazenlerin gösterileri ilgiyle izlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yozgat'ta Bilal Şahin Külliyesi ramazan geleneklerini yaşatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN