Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karapınar'a 'gün' doğdu

Konya'nın Karapınar ilçesi hükümet ve Valilik tarafından enerji üssü ilan edildi. Kömür rezervinin ardından güneş enerjisinin de kullanılması için yatırımcılar harekete geçti

Konya'nın Karapınar ilçesi son dönemlerde yapılan araştırmaların sonuç vermesi ile enerji üssü olma yolunda ilerliyor. "Karapınar Anadolu'nun yıldızı olacak" diyen Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, Karapınar'a yapılması beklenen 15 milyarlık yatırımı ve ilçeye katacağı değeri SABAH Anadolu'ya anlattı. Karapınar ilçesinde ilk olarak 2005'te sismik araştırmalar yapıldığını ve olumlu sonuçlar elde edildiğini belirten Başkan Mugayıtoğlu 2006'da atılan deneme sondajları ile ilçede büyük çaplı kömür rezervinin bulunduğunun ışıklarını aldıklarını söyledi. Bu dönemden sonra termik santral yapılması ve kömür rezervinin çıkartılması için geniş çaplı çalışmalar yapıldığını belirten Mugayıtoğlu artık sona yaklaşıldığının müjdesini verdi. Maden Tetkik Aramanın(MTA) yaptığı araştırmalarda ilçede 1.8 milyar tonluk kömür rezervinin bulunduğuna dikkat çeken Başkan Mugayıtoğlu, "İlçemizde yapılan çalışmalarda 1.8 milyar tonluk, bin 400 yüz kalorilik linyit kömürü olduğu bilgisi bize verildi. Bu rakamda 4 bin 800 megavatlık bir santrale 30 sene yetecek miktarda. Tüm bu bilgiler şu an bakanlığımızda mevcut" dedi.

İKİ ALANDA ÖLÇÜM
İlçeye güneş enerjisi santrallerinin kurulmaya başlandığı müjdesini veren Başkan Mugayıtoğlu, hükümetin ve Konya Valiliğinin desteği ile bu yıl Karapınar'ın Enerji İhtisas alanı olarak ilan edildiğini hatırlattı. Bu konuda verimsiz meralar ve çorak alanları tercih ettiklerini belirten Mugayıtoğlu, şu anda iki parça olarak güneş enerjisi alanının belirlediklerini ve buralara ihaleye girecek firmaların 57 tane güneş enerjisi ölçüm panelini yerleştirdiklerini söyledi. Bu alanların dünyada en geniş güneş enerjisi alanlarına işaret ettiğini belirten Mugayıtoğlu, "Şu anda çorak araziler ve verimsiz meralardan oluşan 2 parça alanı güneş enerjisi için ayırdık. Bu alanlardan biri 27 milyon 500 bin metrekare büyüklüğünde diğeri ise 32 milyon 500 bin metrekare büyüklüğünde. Önümüzdeki dönemlerde buralar ihaleyi alacak firma tarafından faaliyete geçecek" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin enerjisinin yüzde 8'ini karşılayacak
Termik santral ve güneş enerjisi panellerinin faaliyete geçmesi ile Türkiye'de bir yılda tüketilen enerjinin yüzde 8-10'unun üretileceğini belirten Başkan Mugayıtoğlu, "Karapınar Anadolu'nun yıldızı olacak. Anadolu'da böylesine büyük bir termik santral ve güneş enerjisi alanı yok. Burada termik santralle birlikte 15-16 milyarlık yatırımdan bahsediyoruz. Türkiye'nin bir yılda tükettiği enerjinin yüz de 8-10'u Karapınar'da üretilecek. Bu da bölgenin stratejik olarak büyük bir öneme kavuşmasını sağlayacak" diye konuştu.

Arsa fiyatları 3'e katladı
Bu yatırımların yapılacağının hükümet temsilcileri ve özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilmesinin ilçeye farklı bir hava kattığını belirten Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu şunları söyledi: "Şu an kömür rezervlerinin yeri belirlendi ve güneş enerjisi alanının da yeri belli. Tüm bu çalışmalar bile ilçede arsa fiyatlarının 3'e katlamasına yetti. Sadece termik santralde 5-6 bin kişinin çalışacağını hesaplarsak ciddi bir istihdam olacak bunun yanında da konut sıkıntısı belirecek. Biz bunu ön görerek şu anda 900 konutluk projeyi başlattık. Yıl sonunda ihalesi yapılacak. Gerekli altyapı çalışmalarına da hız verdik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karapınar'a 'gün' doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN