UĞUR ÖZTEKE: Dünya savaşırken Türkiye'nin ilk Barış Enstitüsü kuruldu

Giriş Tarihi: 31.7.2013
11 Ayın Sultanı Ramazan ayı ile birlikte Anadolu'daki güzel gelişmeler insanlara müjde gibi gelmeye devam ediyor.
Sınırlarımız ötesinde yaşanan çatışmalar, dünyanın farklı bölgelerindeki zulüm ve vahşetlere rağmen ülke insanı güzelliklere ve ilklere imza atmaya devam ediyor.
Türkiye'nin ilk barış enstitüsü Konya'da Mevlana Üniversitesi'nde kuruldu.
Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.
Bahattin Adam Barış Enstitüsü ile ilk müjdeyi bize verdi.
Rektör Hoca enstitünün müjdesini verirken dünyada sevginin, hoşgörünün ve barışın temsilcisi olarak bilinen Hz. Mevlana'nın ismini alan üniversitenin Hz. Mevlana'nın adına yakışır bir misyonu benimsediğini söylüyordu.
Yine rektör hocadan öğreniyorduk ki bu enstitünün kurulmasında Dış İşleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'da büyük destek vermişlerdi.
Bu enstitünün kuruluş amaçlarında dünyadaki diğer barış enstitülerinin problem çözme odaklı çalışmalarına ilave olarak dünyaya Anadolu'nun hoşgörüsünü, insani ve İslami değerlerini yayarak çatışmaların çıkmasını önleyici çalışmalara ağırlık verecek olmasını öğreniyorduk.
Yazımıza Konya'nın dört üniversitesinden birisi olan Mevlana Üniversitesi'nden güzel bir haber ile başladık.
O zaman yine şehrin yüksek öğrenim çıtasında yeni gelişmelerinden müjdeler vererek devam edelim.
Konya şehir olarak sadece "Tarım şehri" olmanın ötesinde bir sanayi şehri, bir kültür şehri, bir üniversiteler şehri olma yolunda da kendi ufuk çizgisinde yeni pencereler açmaya devam ediyor.
İşte üniversiteler şehri olma yolundaki mücadelesini sessiz ama emin adımlarla sürdüren Konya; şimdi heyecanla Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk'un bir hayalini daha hayata geçirebilmenin tatlı heyecanını yaşıyor.
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesinin kurulması Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylanarak resmiyet kazanmasının ardından şimdi camia heyecanla ovada yükselecek olan bu üniversiteyi bekliyor.
Gıda ve Tarım Üniversitesi'ne bağlı olarak Mühendislik ve Doğa Bilimler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Meslek Yüksek Okulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü de kurulacak.
Bu üniversite eğitime başladığı zaman gıda ve tarım alanında Konya'nın ve ülkenin bilgi birikimini arttırmak için çok önemli bir eğitim kurumu olarak büyük bir rol üstlenecek.
Üniversite aynı zamanda tarım ve gıda alanlarında dünyanın önde gelen üniversiteleri ile de ortak çalışmalar yapacak.
Bu konuda Recep Konuk başkanlığındaki heyet Amerika'dan Japonya'ya, Hollanda'dan Almanya'ya birçok kıtada eğitim iş birliği için ön protokol anlaşmalarını yaptı bile. Hollanda'daki Wageningen, Japonya'daki Kyoto ve Amerika'daki Dakota gibi üniversitelerin çizgisini yakalama adına çalışan heyet üyeleri Konya Tarım ve Gıda Üniversitesi'nin, sağlıklı gıda ve sağlıklı yaşam konularında araştırma yapılan uluslararası düzeyde önder bir üniversite olmayı hedefliyor.
Türkiye'de sağlıklı yaşam ve sağlıklı gıda alanına odaklanan, tarım ile ilgili çalışmalar yapmak üzere kurulan ilk ve tek üniversitenin Konya'da açılacağına dikkat çeken akademisyenler Hollanda'nın Wageningen Üniversitesi'nin araştırma ve eğitimin pratikte uygulamaya yönelik olduğunu hatırlattılar.
Özetle Konya, üniversiteler şehri olma yolunda emin adımlarla ilerlerken geleceğe de güvenle bakıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UĞUR ÖZTEKE: Dünya savaşırken Türkiye'nin ilk Barış Enstitüsü kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN