Ev hanımlığından arıcılığa

4 kovan arıyı çalışarak 70 kovana kadar çıkardı.

Giriş Tarihi: 5.8.2013 11:08
'ın Sorgun ilçesine bağlı Aşağıcumafakılı köyünde yaşayan İhsaniye Arslan, 4 kovan arıyı 70 kovana çıkararak yılda ortalama 1-1,5 ton bal üretmeye başladı.Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat'ın Sorgun ilçesinde ev hanımlarının arıcılığa merakı her geçen gün artamaya başladı. Sorgun'a bağlı Aşağıcumafakılı köyünde yaşayan 45 yaşındaki İhsaniye Arslan, eşinin aldığı 4 kovan arıyı 70 kovana çıkardı. Arslan, eşinin ilk etapta 4 kovan arı aldığını ancak işlerinin yoğunlundan dolayı bakamadığını belirterek, 'Ev işlerinin dışında arılarla ilgilenmeye başladım ve ger geçen gün merakım arttı. Daha sonra Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün düzenlediği 80 saatlik kursuna katıldım. Kursun sonunda sertifikamı aldım. Yaklaşık 12-13 yıldır bu işin içerisindeyim. Şuanda arılarla sadece ben ilgileniyorum' dedi.

Geçen yıl kovan başına yaklaşık 25-30 kilogram bal aldıklarını ifade eden Arslan, 'Bu yıl yağışlar az olduğu için 10 kiloya kadar düştü. Ürettiğimiz bal çok kaliteli, satışlarımız da iyi oluyor, evimizin geçimine katkı sağlıyoruz' dedi.
İhsaniye Arslan'ın eşi Salih Arslan (50) ise eğitimci olduğunu, boş zamanlarda arıcılıkla uğraştığını belirterek, 'İlk etapta biz amatörce bu işe heveslenmiştik. Eşim de bana yardımcı oluyordu. Daha sonra iş yoğunluğundan dolayı fazla ilgilenemedim, eşim ilgilenmeye başladı. Bu işe merak sararak arıcılık kursuna gitti. Burada temiz bal üretmeye çalışıyoruz. Yozgat bölgesinin balının çok kaliteli olduğunu düşünüyorum. Özellikle Türkiye'nin çeşitli yerlerinde gezici arıcılık yapanlar Yozgat bölgesini tercih ediyor ve bunu da Bozok Yaylası'nın balı diye reklam yaparak satıyorlar. Biz bunun pek farkında değiliz' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ev hanımlığından arıcılığa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN