'Aksaray'ın tarihini ayağa kaldıryoruz'

Giriş Tarihi: 6.8.2013

Göreve geldiği günden bu yana sayısız ödül almayı başaran Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, şehrin tarihi ve kültürel mirasını yeniden ayağa kaldırarak kente büyük katkı sağladı

Aksaray'daki tarihi miraslara verdigi önemle adından sıkça söz ettirmeyi basaran Aksaray Belediye Baskanı Nevzat Palta, basta Basbakan Recep Tayyip Erdogan olmak üzere birçok kurum ve kurulustan sayısız ödül almayı basardı. Seçildigi ilk günden bu yana "Makamlar geçicidir önemli olan kubbede hos bir seda bırakmaktır" prensibiyle çalısan Palta, Somuncu Baba Külliyesi'nin restorasyon çalısmalarını anlattı.

"MANEVİ DİNAMİKLER"
Somuncu Baba Külliyesi'nin restorasyon çalısmalarını titizlikle sürdürdüklerini belirten Aksaray Belediye Baskanı Nevzat Palta, "Gerçekten Anadolu'nun manevi dinamikleri bunlar. Manevi önderleri" diye konustu. Tüm tarihi degerlere sahip çıkılması gerektigini vurgulayan Palta, "Buraları Anadolu'yu yoguran, Anadolu'yu Anadolu yapan insanlar, alperenlerdir. Dolayısıyla bizim bunlara sahip çıkmamız lazım" dedi.

"AKSARAY'I AYDINLATAN FABRİKA"
Atatürk' ün talimatıyla 1920'li yıllarda kurulmus olan Azm-i Milli Un Fabrikası'nın yapısına uygun olarak restorasyon çalısmalarına baslanacagının da müjdesini veren Nevzat Palta, "Azm-i Milli Un Fabrikası'nın restorasyonunun tamamlanmasının hemen ardından teknoloji müzesi olarak kapılarını açacak. Atatürk'ün talimatıyla kurulan ve o dönemde ordunun un ihtiyacını karsılayan fabrikanın en önemli özelligi, elektrigini kendisinin üretiyor olması. Cumhuriyet dönemindeki ilk un fabrikalarından biri olan bu yapı, ürettigi elektrikle Aksaray'ı aydınlattı. Ayrıca halkın kurdugu bir fabrika olması, Aksaray için ne kadar önemli bir deger oldugunun göstergesidir. Biz de bu önemli yapıya gereken özeni gösterecegiz" diye konustu.

800 YILLIK SELÇUKLU KÖPRÜLERİ
Birçok medeniyete beşiklik etmiş tarihi kent Aksaray'da Selçuklu eserlerinin gözle görülür bir fazlalığı bulunduğunu dile getiren Palta, şehrin çeşitli mahallerinde bulunan tarihi köprüleri de hızlı bir şekilde yapılarına uygun restore ederek ayağa kaldırmayı başardı. Tarihi köprülerin önemine vurgu yapan Palta, köprülerin ecdat yadigarı olduğunu ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması gerektiğini belirterek "Şu anda şehir merkezimizde bulunan 3 tane tarihi Selçuklu köprümüz var. Yaklaşık 800 yıllık. Bu köprüler ecdadın bize birer yadigarı. Dolayısıyla biz de bunları gün yüzüne çıkarttık. Ciddi de bir emek ve para harcandı ancak orijinaline yakın bir çalışma oldu. Şehrimize Aksaray'ımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.

HEDEF FİLM SETLERİ
Şehirde bulunan Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet dönemine ait evlerin restorasyon çalışmalarının da hızla ilerlemekte olduğunu ifade eden Nevzat Palta, "Aksaray'a özgü birçok tarihi konak ve evlerin restorasyonunda son safhaya gelinmiş durumda" dedi. Tarihi evlerin Aksaray'ın en önemli kültür mirasları olduğunu belirten Palta, "Hepimiz beton binalar içinde boğuluyoruz oysa zamanında ne güzel yapılar varmış. Biz bu evlerin mirasçılarıyla tek tek konuştuk ve oldukça büyük bütçeler ayırarak bu güzellikleri şehrimize yeniden kavuşturuyoruz. Bu evler bitince film yapımcılarının ilgisini çekecektir. Film yapımcılarına bu evler kiraya verilebilir ya da çok daha verimli ve güzel hizmetler için kullanabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aksaray'ın tarihini ayağa kaldıryoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN