Projesiyle hayata yeniden bağlandı

Giriş Tarihi: 6.8.2013

Terörist pususunda 2 korumasını kaybeden, kızının doğum gününde ise ailesini kazaya kurban veren Samsun Ladik Kaymakamı Kadir Perçi, projeleriyle hayata tutundu

Samsun'un Ladik Kaymakamı Kadir Perçi, 2009 yılında başladığı görevinde başına gelenler adeta kaderin böylesi dedirtti. PKK terör örgütü üyelerinin kendisine kurduğu pusudan son anda kurtulan Kaymakam Perçi, acının en büyüğünü kızının doğum günün de aldı. Küçük kızı Zehra Nur'un(2) doğum gününü kutlamak için Ordu'nun Çambaşı İlçesi'nde Ladik'e gelen baba Mehmet (55), anne Emine(53) ve öğretmen kardeşi Mehmet (29), dönüş yolunda geçirdikleri trafik kazasında hayatlarını kaybettiler. Acı haber ise doğum günü partisinden sadece birkaç saat sonra geldi. Aldığı acı haberle dünyanın başına yıkıldığını söyleyen Perçi, "O günler dünya benim için tamamen durdu. Önce, bana kurulan pusuda iki polis memurumu yitirdim. Onların acısı daha geçmeden, kızımın en mutlu gününde, bu kez babam, annem ve kardeşimin acı haberini aldım. Bir insan bundan daha büyük acı yaşayabilir mi?" dedi.

HAYATA BÖYLE BAĞLANDI

Kendisini ayakta tutan tek şeyin o dönem başladığı projenin olduğunu söyleyen Perçi, "Bütün mesaimi bu projeye verdim. Burada köylerde kullanılmayan ve yakılmak istenen eşyaları toplayıp tarihi bir köy inşa ediyoruz. Hanı, camisi, fırını, ahşap oyuncukları ile tamamen doğal bir yaşam alanı olacak" diye konuştu.

ÖNCE PUSU SONRA ACI
Ladik Kaymakamlığı görevine 24 Ağustos 2009'da başlayan Kadir Perçi, PKK terör örgütünün kurduğu pusudan kıl payı kurtulmuş. Biri kadın 5 PKK terör örgütü üyesinin ilçe girişindeki boş bir inşaat alanına pusu kurduğu olayda, kendisinin daha önce sivil bir araçla geçip farkedilmediği için kıl payı kurtulduğunu ancak içinde iki polis memurunun olduğu aracın tarandığını ve 2 polisin şehit olduğunu söyledi. Olayın ardından kısa süre geçmesine rağmen kızının doğum gününe katılan ailesinin kaza haberiyle de sarsılan Perçi, kızının doğum gününe katıldıktan sonra Ordu'ya doğru otomobille hareket eden babası Mehmet, anne- si Emine ve öğretmen kardeşi Mehmet Perçi'yi de Terme'de yaptıkları kazada kaybetmiş. Doğum günlerinin artık kendisini derinden sarstığını söyleyen Perçi, "Küçük kızım şuanda 5 yaşında ve hala olayı bilmiyor. Diğer çocuklarım ise yaşanan acıyı biliyorlar. Bunun içinde artık onlarda, ben de doğum günü yapmaya korkuyoruz. Çünkü, çocukların ve benim yaşadığımız acı tarifi imkansız. İster istemez her kes etkileniyor. Ama yinede Allah'tan gelen bir şey olduğu için hepimiz sabırla buna katlanıyoruz. Elimizden gelen ancak bu kadar" dedi.

BENİ PROJEM HAYATTA TUTUYOR
Kendisini hayata "Ambar Köy Açık Hava Müzesi" projesinin hayatta tuttuğunu da vurgulayan Kaymakam Perçi, "Burada tamamen 17, 18 ve 19'uncu yüzyıla ait ahşap ambar, ev ve caminin bulunduğu tarihi bir köy kuruyoruz. Bu projeyle meşgul oluyorum. En azından acılarımı hafillettiğini düşünüyorum" diyerek, köy evlerinden oluşan projeyi anlatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Projesiyle hayata yeniden bağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN