Türkiye'nin en iyi haber sitesi

M. KEMAL ÖZUĞUR: Kamu yönetiminde "Güven" sorunu

Giriş Tarihi: 28.8.2013
Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Başkanı Abdullah Değer, İSO tarafından "Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması"nın yayınlandığını söyledi. Şirketlerin üretimden satışa kadar birçok açıdan sıralamasının yapıldığı raporda ilk 500 arasına Ankara'dan 21 firma girdiğini kaydetti. Listeye giren firma sayısının az da olsa arttığına dikkati çeken Başkan Değer, "Sanayisi hızla gelişen, ülke ekonomisine katkısı her geçen yıl artan Ankara'da, devler liginde yarışan firmalarımız bizler için gurur kaynağı. İkinci büyük 500 sanayi kuruluşu içinde ANGİ- AD'ın da iki üyesi bulunuyor. Gerek yurt içi pazarda gerekse ihracatta kendileriyle yarışan Ankara firmaları, performanslarıyla göz dolduruyor" diye konuştu.
Bütün
demokratik toplumlarda gazeteciler özellikle karşılarındaki kamu otoritesine her türlü soruyu yöneltir, yönetebilmelidir.
Karşıdaki kişi başbakan da olur, cumhurbaşkanı da. Bu kendi kişisel meraklarını gidermek değil, gazetecinin bilgilendirme durumunda olduğu kamuoyuna karşı görev ve sorumluluğudur.
O nedenle gazetecilik kamu görevi olarak tanımlanır.
***

Son valiler kararnamesinden sonra Ege Bölgesi'nin küçük ama çok önemli illerinden birindeyiz.
Kentin belediye başkanı, bir grup gazeteciyi öğle yemeğinde ağırlıyor.
O gün göreve başlayan kentin yeni valisi ayağının tozuyla aynı masada. İnsanların birbirlerini daha rahat tanıması için yaka kartları bastırılmış. Davet sahibi belediye başkanı da takmış, konuklar arasında olan kentin milletvekili de.
Yeni makamına oturduktan 2-3 saat sonra kentteki ilk etkinliğe katılan sayın valinin yaka kartında da adı, soyadı ve unvanı yazılı.
Pek alışık olmadığımız bu durum üzerine yapılan esprilerden sonra ilk soru geliyor: "Devletin valisi misiniz, yoksa hükümetin mi?"
***

Ne desin sayın vali. Bir yanında iktidar milletvekili, diğer yanında iktidar partisinden belediye başkanı.
Ne, "elbette devletin valisiyim" diyor ne de "hükümetin." "Valiler bütün bakanların illerdeki temsilcisidir. İçişleri Bakanı'nı da temsil eder, Sağlık Bakanı'nı da."
Tam bu soruyu geçiştirdim derken ikincisi geliyor: "Siz büyükşehir statüsündeki bir ilden buraya atandınız. Bu bir tenzili rütbe mi?"
Bu sorunun tercümesi şu: Daha önce görev yaptığınız ilde başarısız mı oldunuz?
İktidar partisinden olan belediye başkanı veya milletvekilleriyle ters mi düştünüz?
Ya da Ankara'nın pek hoşuna gitmeyen icraatlarınız mı oldu?
Genellikle 5 yılını doldurmadan tayini çıkan, merkeze çekilen her vali için akla gelen seçenekler.
***

Sayın vali önce bir gülümsüyor, sonra bizlerin dersimizi çok iyi çalışmadığımızı ima ederek Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri ile yürürlüğe girecek yasayı hatırlatıyor. "Yeni yasa ile büyükşehirlerde valilerin pek bir yetki ve fonksiyonu kalmayacak.
Yetkilerin çok önemli bölümü büyükşehir belediye başkanı ve belediye meclisine geçecek. İl genel meclisleri kalkacağından valiliklerin yatırım bütçesi de olmayacak."
Sayın vali açıkça dile getirmese de bizim anladığımız 30 büyükşehrin en büyük kamu görevlileri bir anlamda protokol valisi konumuna gelecek.
***

Hangi ilden, hangi validen söz ettiğimi burada yazmanın bir anlamı yok. Bu olayın 20-25 tanığı var.
Önemli olan 30 büyükşehirde görev yapacak valilerin yetki, sorumluluk ve yaptırım güçlerinin çok önemli oranda tırpanlanacak olması.
Böylesi daha iyi mi olacak, bunu zaman ve uygulamalar gösterecek.
***

Ve söz ister istemez Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'ya geliyor.
Gezi Parkı eylemleri sırasında feci şekilde dövüldükten sonra hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz olayı ile ilgili yaptığı açıklamalar hâlâ tartışılıyor.
Son görüntülerden sonra Sayın Vali'nin tutumunu eleştirenlere bu ülkenin Adalet Bakanı da katıldıysa, İçişleri Bakanı bir incelemeden söz ediyorsa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı açık açık kınıyorsa ortada büyük bir sorun var demektir.
Açıkça ifade edeyim, Sayın Tuna çok iyi bir mülki amir olabilir. Bırakın Eskişehir halkının önemli bir bölümünü, bakanların bile bakışı değişmişse bunun adı "Güven" sorunudur.
Sarsılan güveni yeniden sağlamak çok, çok zordur.
Bir kamu görevlisi için "güven" bu işin olmazsa olmazıysa Ankara artık gereğini yapmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M. KEMAL ÖZUĞUR: Kamu yönetiminde "Güven" sorunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN